Inwestycja będzie prowadzona w formule zaprojektuj i wybuduj.
- Zgodnie z opracowaną wcześniej koncepcją, budynek żłobka będzie miał dwie kondygnacje nadziemne. Na parterze zaplanowano cztery sale pobytu dla dzieci, a na pierwszym piętrze trzy. Bezpośrednio przy pokojach dla dzieci znajdą się sanitariaty. Ponadto budynek będzie wyposażony: w kuchnię do przygotowywania posiłków na miejscu, salę zajęć ruchowych, salę sensoryczną, pomieszczenia administracji, pomieszczenia socjalne, magazynowe i techniczne. Natomiast przy żłobku planowany jest plac zabaw – podaje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.
Budynek dla maluchów zostanie zrealizowany w technologii modułowej. Obiekt będzie ekologiczny: wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z systemem odzysku ciepła, pompę ciepła napędzana gazem, panele fotowoltaiczne. Zyski energetyczne z instalacji wykorzystane zostaną do zasilania oświetlenia i/lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
- W ramach odprowadzania wód opadowych zastosowany zostanie szczelny zbiornik retencyjny, tzw. „suchy” ogród deszczowy, z którego woda odparowywać będzie do atmosfery. Ze zbiornika wykonany będzie przelew awaryjny - do podziemnego zbiornika retencyjnego, stanowiącego magazyn wody do podlewania roślinności – informują krakowscy urzędnicy.
Wyboru wykonawcy inwestycji można spodziewać się w połowie tegorocznych wakacji, natomiast pierwsze prace związane z przedsięwzięciem powinny ruszyć we wrześniu tego roku. Projektant i budowniczy i budowniczy żłobka dostatnie na to 16 miesięcy (od czasu podpisania umowy). Część kosztów robót pokryje dotacja z programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech „Maluch+” na lata 2022-2029, który jest finansowany z Krajowego Planu Odbudowy (z KPO).
Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy
