https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błyskawiczna podróż w czasie przy dworcu kolejowym w Oświęcimiu. Nowoczesność i rudery, które zostaną jednak wyburzone

Jerzy Zaborski
Budynek dworca kolejowego w Oświęcimiu i perony na miarę XXI wieku. W przejściu podziemnym prowadzącym z peronów do miasta, turyści oglądają piękny mural. Po wyjściu z dworca, kierując się w stronę Muzeum Auschwitz, przenoszą się do XIX wieku, widząc walące się rudery.
Budynek dworca kolejowego w Oświęcimiu i perony na miarę XXI wieku. W przejściu podziemnym prowadzącym z peronów do miasta, turyści oglądają piękny mural. Po wyjściu z dworca, kierując się w stronę Muzeum Auschwitz, przenoszą się do XIX wieku, widząc walące się rudery. Jerzy Zaborski
Na dworcu w Oświęcimiu ścierają się dwa światy. Przybywający do Miasta Pokoju mogą odbyć błyskawiczną podróż w czasie. Pierwsze wrażenie wśród turystów na widok nowoczesnych peronów, przejścia podziemnego, czy samego budynku dworcowego, szybko pryska na widok ruder straszących przy ulicy Wyzwolenia, sąsiadujących z dworcem, a w zasadzie będących na jego bocznicy.

Turyści przyjeżdżający do Oświęcimia, a odwiedzający Muzeum Auschwitz, mają do wyboru dwie drogi, aby dotrzeć do Miejsca Pamięci. Mogą z dworca kolejowego wyjść na wprost, kierując się w ulicę Dworcową, która potem przechodzi w Obozową. Zdecydowana większość, kierując się nawigacją, po wyjściu z dworca skręca w prawo, w ulicę Wyzwolenia. Idąc nią, mijają po drodze rudery straszące na dworcowej bocznicy, by po ich minięciu, skręcić w lewo, w ulicę Więźniów Oświęcimia i - pokonując pieszo 2 kilometry - docierają do celu.

- Jak cię widzą, tak cię piszą – przypominają mieszkańcy Oświęcimia, których przeraża widok walących się budynków po byłych hurtowniach, tuż przy bocznicy kolejowej.

Dobra wiadomość dla mieszkańców popłynęła z oświęcimskiego magistratu. Nieużywane budynki zostaną wyburzone w 2025 roku, a miasto zabezpieczyło na ten cel 550 tys. złotych. Wcześniej zostanie przygotowana odpowiednia dokumentacja, pozwalająca na rozbiórkę.

Wyjście z przejścia podziemnego z dworca kolejowego. Po przejściu 50 metrów skręca się w prawo w ulicę Wyzwolenia
Wyjście z przejścia podziemnego z dworca kolejowego. Po przejściu 50 metrów skręca się w prawo w ulicę Wyzwolenia
Jerzy Zaborski

Jak podkreślają urzędnicy, zagospodarowanie terenu jest kwestią otwartą, ale ten, przy ulicy Wyzwolenia 2, został udostępniony Kolejom Małopolskim pod budowę zaplecza techniczno-serwisowego. W ramach inwestycji powstanie m. in. budynek hali napraw z częścią socjalną, wiaty budynku technicznego, tory i rozjazdy.  Obecnie stacja w Oświęcimiu znajduje się na trasie ważnych przewoźników, w tym Kolei Małopolskich, POLREGIO, Kolei Śląskich, Intercity czy TLK.

- Dzięki wyburzeniu budynków przestrzeń pod inwestycję dla małopolskiego przewoźnika kolejowego będzie większa, a i wizerunkowo miasto także zyska, bo turyści odwiedzający Muzeum Auschwitz przechodzą wzdłuż ulicy Wyzwolenia – informują w oświęcimskim magistracie.

To nie koniec walki władz Oświęcimia z usuwaniem reliktów przeszłości. W pobliżu dworca kolejowego planowane jest także wyburzenie budynków przy ulicy Orzeszkowej 1 po byłych warsztatach samochodowych i hurtowni papierniczej.

W Oświęcimiu nie brakuje głosów, że obecny, opłakany stan budynków, jest wynikiem wieloletnich zaniedbań kolejnych władz miasta.

- Przecież w tych budynkach, jeszcze w latach 90. minionego stulecia, działały różne hurtownie. Ktoś pobierał czynsz za ich dzierżawę. Dlaczego nie były remontowane – pyta retorycznie Mirosław Ganobis, miłośnik historii Oświęcimia. - Pewnie, że czas roni swoje i z perspektywy planowanych inwestycji wyburzenie jest dobrym rozwiązaniem, można było uniknąć doprowadzenie tych budynków do ruiny. Zanim zostaną zburzone, minie trochę czasu. Oby nie doszło tam do wypadku.

Piękny mural w przejściu podziemnym oświęcimskiego dworca, prowadzący z peronów w stronę miasta.
Piękny mural w przejściu podziemnym oświęcimskiego dworca, prowadzący z peronów w stronę miasta.
Jerzy Zaborski
Smutny widok na walące się budynki przy bocznicy kolejowej, a zlokalizowanej przy ulicy Wyzwolenia w Oświęcimiu.
Smutny widok na walące się budynki przy bocznicy kolejowej, a zlokalizowanej przy ulicy Wyzwolenia w Oświęcimiu.
Jerzy Zaborski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska