Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Dziś pogrzeb zamordowanego przez władze komunistyczne żołnierza Mikołaja Mazura ps. „Pasek”

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W czwartek w Bochni odbędą się uroczystości pogrzebowe Mikołaja Mazura ps. „Pasek”, żołnierza NOW-AK, partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego. Pochodził Sobolowa, a w 1951 roku został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne.

Mikołaj Mazur ps. „Pasek” urodził się 24 maja 1918 r. w Sobolowie (obecnie gmina Łapanów). Od 1941 r. działał w Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1944 r. pełnił funkcję szefa gospodarczego oddziału partyzanckiego Narodowej Organizacji Wojskowej - Armii Krajowej Obozowej Drużyny Bojowej (ODB) „Jastrzębski”. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej ukrywał się. Latem 1945 r. powrócił na ziemię bocheńską i przystąpił do oddziału NOW-NZW Augustyna Rafalskiego „Pogroma”.

Uczestniczył m.in. w likwidacjach żołnierzy sowieckich i osób podejrzewanych o współpracę z komunistami, a także rozbrajaniu funkcjonariuszy UB oraz MO. Jesienią 1945 r. ujawnił się w Krakowie jednakże po kilku miesiącach ponownie przystąpił do oddziału.

Brał udział w kilku akcjach grupy, po czym w drugiej połowie 1946 r. zaprzestał działalności konspiracyjnej, a w 1947 r. ujawnił się. Niebawem, obawiając się aresztowania, ponownie rozpoczął działalność zbrojną. 10 stycznia 1951 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy WUBP w Krakowie. Wyrokiem WSR w Krakowie z 31 sierpnia 1951 r. skazano go na karę śmierci, która została wykonana 24 grudnia 1951 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Szczątki Mikołaja Mazura zostały odnalezione w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy ul. Orackiej w Bochni zorganizował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kaplicy cmentarnej o godz. 14.30. Po nabożeństwie o 15.10 nastąpi przejście do grobu, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia, obrzęd ostatniego pożegnania żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i ceremonię złożenia kwiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska