FLESZ - Co Polacy robili w trakcie pandemii. Naukowcy zbadali nasz styl życia

Bochnianie pielgrzymują w ramach Pieszej Pielgrzymki Krakowskie na Jasną Górę od samego jej początku, czyli od 1981 roku (pielgrzymka tarnowska jest o dwa lata młodsza). To 13 maja tamtego roku miał miejsce zamach na Jana Pawła II i pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę, aby modlić się o zdrowie papieża Polaka.
- Od wielu lat wędrujemy z Bochni dwa dni wcześniej, by 6 sierpnia połączyć się z pozostałymi pielgrzymami podczas mszy św. na Wawelu. Trasa jest tym ciekawsza, że wiedzie „szlakiem orlich gniazd” przez Jurę Krakowsko-Częstochowską - mówi ks. Paweł Skraba, przewodnik grupy św. Jadwigi.
W tym roku ks. Paweł wyruszy na Jasną Górę już po raz 23, w pielgrzymce tarnowskiej szedł 18 razy, w krakowskiej po raz piąty (a czwarty raz w roli przewodnika).
Zwiększono limit uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej
W odróżnieniu od Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, która drugi rok z rzędu wyruszy jako sztafeta (każda grupa będzie wędrowała tylko jeden dzień), pielgrzymka krakowska przemierza szlak na Jasną Górę w sposób tradycyjny.
- Śpimy codziennie pod namiotami, dzięki czemu jest bezpieczniej, bo nie mamy bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości - wyjaśnia ks. Paweł Skraba.
Cała pielgrzymka będzie liczyła dziewięć tzw. wspólnot, ale w tym roku każda z nich może być dwa razy większa niż w 2020. - Do wyznaczonego limitu 300 osób nie wlicza się osób zaszczepionych - zaznacza przewodnik.
Pielgrzymka krakowska trwa siedem dni (tarnowska dziewięć). Grupa nr 3 z Bochni rozpocznie swoją wędrówkę mszą św. o godz. 7 w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni. Po godzinie 8 pątnicy wyruszą w kierunku Bazyliki św. Mikołaja, gdzie wstąpią na chwilę modlitwy przed cudownym obrazem Matki Bożej Bocheńskiej. Później podążą ulicą Regis i Konstytucji 3 Maja na ulicę Karosek i Wodociągową, by przemierzyć Rabę na moście wiszącym między Chodenicami a Damienicami.
Pierwszego dnia pielgrzymi z Bochni będą nocować w Strumianach, drugiego zaś w Krakowie w klasztorze karmelitów przy ul. Karmelickiej. Msza inaugurująca pielgrzymkę odbędzie się na Wawelu w piątek 6 sierpnia rano. Kolejne noclegi bocheńskiej grupy są zaplanowane w następujących miejscowościach: Smardzowice, Tarnawa, Smoleń, Włodowice i Zaborze.
Piesza Pielgrzymka Krakowska w intencji Ojca świętego i ojczyzny
Na trasie pielgrzymi będą modlić się w intencji papieża Franciszka oraz ojczyzny (hasło tegorocznej pielgrzymki to: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”). Oprócz modlitwy i codziennej mszy świętej, na trasie nie zabraknie elementów rozrywki. Stałym punktem każdego dnia jest pogodny wieczór.
Każdego roku w Leśniowie najmłodsi stażem pątnicy przechodzą symboliczny chrzest w źródełku. Natomiast w ostatni dzień na wzgórzu w Olsztynie ma miejsce nabożeństw pojednania obok ruin zamku w miejscu zwanym „Przeprośną Górką”.
Wejście na Jasną Górę rozpocznie się 11 sierpnia w godzinach popołudniowych, a o godz. 19 odbędzie się msza św. na Wałach Jasnogórskich.
Zapisy wciąż trwają, można ich dokonywać w kancelarii parafii św. Pawła lub poprzez stronę facebookową PPK 3 Bochnia, wysyłając wiadomość. Każdego roku wiele osób zapisuje się również w dniu wyjścia z Krakowa.
- Malownicze trasy rowerowe w okolicach Bochni i Brzeska. Propozycje na wakacje
- "Mistrzowie parkowania" w Bochni [ZDJĘCIA]
- Galeria Odyseja w Brzesku oficjalnie otwarta. Sklepy oferują promocje
- Jak wyglądał Rynek w Bochni przed rewitalizacją i wycinką starych drzew?
- Bochnia. Nowo posadzone drzewa i krzewy na Rynku zazieleniły się, choć nie wszystkie
- Bochnia. Jerzy Owsiak otwarł pododdział noworodkowy im. WOŚP w bocheńskim szpitalu