29-letnia pani Agnieszka nie może się już doczekać chwili, kiedy wróci do domu, ułoży maleńką córeczkę w łóżeczku i przykryje różowym kocykiem. Oliwka przyszła na świat w sobotę, w tysięcznym porodzie odebranym w tym roku przez bocheńskich lekarzy. Dyrekcja placówki oraz Starostwo Powiatowe postanowiły z tej okazji specjalnie uhonorować dziewczynkę. Oliwka otrzymała 1000 zł na wyprawkę, a także prezenty.
To już trzeci rok z rzędu, kiedy bocheński szpital przekracza liczbę tysiąca porodów w roku. W 2014 r. przyjęto ich 1004, rok później już 1077 . Teraz zanosi się na wyśrubowanie kolejnego rekordu.
- Pacjentek, które wybierają nasz szpital, jest coraz więcej, cieszymy się bowiem dobrą opinią - twierdzi Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.
Mama malutkiej Oliwii przyznaje, że wybrała to miejsce nie przez przypadek. - Sporo dobrego czytałam na temat tej placówki, radziłam się także koleżanek - mówi. - Jeśli kiedyś jeszcze będę w ciąży, wtedy na pewno wrócę do tego szpitala.
Pozytywnie bocheński szpital oceniło także Stowarzyszenie Obywatel Mama, które przez dwa i pół roku rozmawiało z pacjentami 28 małopolskich porodówek. - Robiliśmy to, aby ocenić warunki panujące w szpitalach, a także podpowiedzieć, co można ewentualnie poprawić - wyjaśnia Iwona Adamska-Sala ze Stowarzyszenia Obywatel Mama.
W Bochni niewiele trzeba było zmieniać, ocena wypadła bowiem celująco. Na podstawie ankiet powstał raport, w którym porodówka została najlepszą w Małopolsce.
Wiele wskazuje na to, że taka tendencja wzrostowa w lecznicy zostanie utrzymana. Dyrekcja już w tej chwili poważnie myśli więc o powiększeniu oddziału, na który trafiają nie tylko pacjentki z Bochni, ale także z okolicznych powiatów.
- To chyba jeszcze nie wynik programu 500+. Na jego efekt musimy trochę poczekać- mówi Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka PiS i dyrektorka szpitala w Brzesku.
W kierowanej przez nią lecznicy w bieżącym roku przyszło na świat tylko 240 dzieci. Gdzie indziej można jednak dostrzec tendencje podobne do bocheńskiej. W popularnym wśród młodych mam, nie tylko w powicie tarnowskim, oddziale położniczego Centrum Zdrowia Tuchów do końca września na świat przyszło już 1069 dzieci (w całym ubiegłym roku było ich 1266).
W szpitalu Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie porodówkę także przejęło CZT, w tym roku odebrano już około 500 porodów.