Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogdanka wzorem transformacji energetycznej. Rozmowa z Kasjanem Wyligałą

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
materiały prasowe
Rozmowa z Kasjanem Wyligałą, prezesem zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Jakie wyzwania stoją dziś przed krajami Trójmorza z perspektywy osoby zarządzającej najlepszą polską kopalnią węgla kamiennego?

Wschodnia Polska odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to związane z faktem, że ta część Polski ma dostęp do ważnych źródeł surowców energetycznych, takich jak węgiel kamienny – głównie Lubelszczyzna oraz gaz ziemny, którego kopalnie znajdziemy na Podkarpaciu, ale także i w naszym województwie. W kontekście porozumienia europejskich Krajów Trójmorza, utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego wschodniej Polski ma kluczowe znaczenie dla całego regionu, ponieważ poprzez stabilne dostawy surowców do elektrowni, zapewniamy prąd dla firm, dla samorządów, dla gospodarstw rolnych i także - dla obywateli. Warto podkreślić, że energia z węgla jest dla Polski niezwykle ważna z kilku powodów. Po pierwsze, Polska ma ogromne zasoby węgla, co oznacza, że ten surowiec jest stosunkowo tani i łatwo dostępny. W Bogdance wiemy, jak węgiel wydobywać dla gospodarki sprawnie i jak go optymalnie przetwarzać, co oznacza, że Polska może produkować energię elektryczną w kraju, bez konieczności importowania paliw kopalnych. Ponadto, węgiel jest stosunkowo stabilnym źródłem energii, co oznacza, że Polska ma pewność dostaw, nawet w przypadku zakłóceń na rynkach międzynarodowych.

Czy według Pana jesteśmy zatem zdani na węgiel?

Zgodnie z nowymi założeniami tzw. PEP40, czyli Polityki Energetycznej Polski, dopóki nie doczekamy się w naszym kraju pierwszych elektrowni jądrowych oraz małych reaktorów SMR, węgiel kamienny stanowić będzie podstawowy, przejściowy surowiec energetyczny. Dziś wiemy, że Europie nie wolno było stawiać na rosyjski, tani gaz.

Zarówno energia z atomu, jak i z wiatraków czy z farm fotowoltaicznych jest również ważna dla Polski, ze względu na jej niezawodność i niskie emisje gazów cieplarnianych. Inwestycje w OZE pozwolą na zdywersyfikowanie źródeł energii i dodatkowe zwiększenie niezależności energetycznej, choćby od wspomnianego rosyjskiego gazu. W Bogdance też przechodzimy stopniowo na zieloną energię. Lada dzień nasza firma uruchomi swoją pierwszą wielkopowierzchniową farmę fotowoltaiczną. Jej moc pozwoli nam niemal na funkcjonowanie całej firmy w dni, w których nie są prowadzone prace dołowe. Ostatnio podpisaliśmy listy intencyjne w celu powołania klastra wodorowego oraz klastra gospodarki obiegu zamkniętego. Ten zielony kierunek będziemy nadal kontynuować i nie wykluczamy tu współpracy międzynarodowej z podmiotami z krajów Trójmorza. Wszyscy bowiem mamy zwrócone oczy na kierunek wschodni, gdzie trwa ta niesprawiedliwa wojna wywołana przez Rosję.

A jaki wpływ mają działania Putina na polską energetykę?

Destabilizacja sytuacji energetycznej w Polsce lub na przykład problemy produkcyjne Bogdanki, leżącej blisko granicy z Ukrainą, byłyby Rosjanom na rękę. Proszę wyobrazić sobie, że nagle w naszym kraju zabrakłoby prądu, i to zarówno dla obywateli, jak i dla wojska, policji czy innych służb. Węgiel z Bogdanki w około 95% dostarczany jest przecież do elektrowni. Wiemy, że rosyjskie służby od dawna interesowały się naszą kopalnią, o czym świadczą choćby rozpowszechniane fake newsy mające zaburzyć naszą reputacją i wiarygodnością.

Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że zaangażowanie Rosji w wojnę na Ukrainie stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i sąsiednich krajów Trójmorza. Rosja była jednym z największych dostawców gazu do Polski, a także byłych krajów bloku RWPG, a także była właścicielem wielu rurociągów przesyłowych, które przeprowadzają gaz przez terytorium Polski i po dnie Bałtyku do innych krajów UE. Każdy dzień zablokowanych dostaw rosyjskiego gazu do krajów Trójmorza to ogromy cios finansowy dla Putina. Rosja z pewnością chciałaby wykorzystać każdą okazję, żeby zarówno nas, jak i całą Europę Zachodnią znów związywać ze sobą tanim gazem. W tym kontekście, działania podejmowane przez Polskę, mające na celu zwiększenie niezależności energetycznej, są bardzo istotne.

Czy rozważacie już jakieś powojenne scenariusze?

Tak, oczywiście. Pracujemy obecnie nad aktualizacją Strategii na lata 2023 – 2030, z perspektywą do roku 2040. Jej szczegóły zostaną oficjalnie zaprezentowane 17 maja br., w ostatnim bloku wydarzeń Kongresu Trójmorza w Lublinie. Na pewno będziemy chcieli pomóc w odbudowie górnictwa na Ukrainie. Dziś za wcześnie by mówić, jaka to będzie forma. Być może nawiążemy współpracę czysto handlową, korzystną dla obu stron. A być może, zaczniemy nowe biznesowe projekty, wykorzystujące know-how i potencjał załogi naszej kopalni.

Czego można dziś życzyć kopalni?

Przede wszystkim, abyśmy mogli pracować w spokoju. Obecny poziom wydobycia węgla jest jak najbardziej prawidłowy, a kopalnia realizuje założony plan. Górnicy każdego dnia dają z siebie wszystko, nawet w trudnych warunkach geologicznych. Przygotowujemy się do kolejnych inwestycji, z których znaczna część dedykowana będzie podnoszeniu bezpieczeństwa w kopalni. Przed nami liczne prace badawcze i rozwojowe, związane z perspektywą wydobywania innych surowców niż węgiel energetyczny. Działamy bardzo aktywnie w tematyce rekultywacji terenów górniczych. Coraz częściej angażujemy się w prace nad odnawialnymi źródłami energii. Nie wykluczamy także przejęć i akwizycji. Wszystko to ma w planach doprowadzić do sytuacji, w której Bogdanka stanie się znaczącym, międzynarodowym koncernem stanowiącym wzór transformacji energetycznej dla wszystkich pozostałych krajów Trójmorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bogdanka wzorem transformacji energetycznej. Rozmowa z Kasjanem Wyligałą - Kurier Lubelski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska