Dla górali to święto jest wyjątkowo uroczyste. Dlatego też wielu mieszkańców na mszę świętą, a potem na procesję ubrało się w tradycyjne góralskie stroje. Wierni nieśli figury świętych, obrazy, feretrony, świece. W wielu miejscowościach procesji towarzyszy także muzyka góralska.
Procesja odbywa się do czterech ołtarzy, które tradycyjnie są przygotowywane przez mieszkańców. Droga zaś, którą pokonuje ksiądz z Najświętszym Sakramentem, jest zdobiona kwiatami i wstążkami zawieszanymi na ogrodzeniach. Dzieci sypią kwiaty. W wielu miejscowościach Podhala, w uroczystościach biorą udział także poczty sztandarowe organizacji działających na terenie parafii: oddziałów Związku Podhalan, czy ochotniczej straży pożarnej.
W lokalnej tradycji jest, że z każdego ołtarza mieszkańcy zrywają część zielonej dekoracji. Przyjęło się tutaj, że chroni ona dom przed pożarem i nieszczęściami.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - potocznie Boże Ciało - to uroczystość liturgiczna w kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku.
Pogoda w Tatrach na długi weekend. Burze, deszcz, a nawet przymrozki
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
