"Brak mi słów... Pomieszane ze sobą gniew, złość, wstyd... Brak zgody. Modlę się... Jeszcze raz prezentuję "talerz skrzywdzonych". Tym razem publicznie. Solidaryzuję się z osobami skrzywdzonymi w Kościele. Znów niewidzianymi, dokrzywdzonymi... Modlę się za Was. I...przepraszam +" - taki wpis pojawił się w niedzielę 25.02 wieczorem na profilu społecznościowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Hierarcha dołączył do niego zdjęcia, na których prezentuje "talerz skrzywdzonych" zaprojektowany przez Tomasza Biłkę OP.
Słowa te odczytano w kontekście sobotniego komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce o rezygnacji arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi. Od lat trwał proces kanoniczny tego duchownego, związany z jego zaniedbaniami w wyjaśnianiu pedofilii wśród duchownych, jednak w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej zabrakło takiej wzmianki. Dopiero w poniedziałek nuncjatura doprecyzowała, że odejście abp. Dzięgi z urzędu było konsekwencją jego zaniedbań. W liście do kapłanów upublicznionym przez RMF FM 71-letni duchowny wyjaśniał swoją decyzję stanem zdrowia, co wywołało wiele krytycznych komentarzy.
Biskup Artur Ważny w Tarnowie nie potwierdza, że odnosi się wprost do tej sytuacji, ale przyznaje, że sytuacja skrzywdzonych - nie tylko w Kościele - leży mu mocno na sercu. - Towarzyszę od wielu lat, jeszcze jako duszpasterz młodzieży oraz akademicki, osobom skrzywdzonym. Nie chodzi tylko o krzywdy doznawane w Kościele, a dokonywane także przez duchownych. Tych akurat jest relatywnie mniej, niż tych dokonywanych w innych środowiskach: domowym, szkolnym, sportowym, artystycznym - przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską".
Bp Artur Ważny dodaje, że obecnie na pierwszy plan wysuwa się sytuacja skrzywdzonych przez osoby duchowne, a "nieadekwatnie czy wręcz czasami skandalicznie rozpoznawana i rozwiązywana przez przełożonych wyższych, w tym biskupów".
- To powoduje kolejne dokrzywdzanie już raz skrzywdzonych. To swoisty neologizm, ale obrazujący poniekąd doświadczenie tych osób. Te wieloletnie i wielokrotne rozmowy oraz ostatnie spotkania z osobami skrzywdzonymi przekonują mnie, że nie można tutaj znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi bez rozmowy, popatrzenia tym osobom w oczy i bez budowania na prawdzie. Tylko prawda wyzwala i przynosi adekwatne rozwiązania. Impulsem do wpisu na Fb była właśnie troska o prawdę, która wszystkim stronom przynosi ostatecznie dobro - precyzuje tarnowski hierarcha.
W diecezji tarnowskiej głośne stały się w ostatnich latach dwa przypadki księży wykorzystujących seksualnie nieletnich. Wobec Mariana W. oskarżonego o molestowanie 22 chłopców toczy się od 2020 roku proces sądowy. Z kolei sprawa Stanisława P., który miał molestować 95 nieletnich, zakończyła się na etapie śledztwa prokuratorskiego, ponieważ większość czynów uległa przedawnieniu, w efekcie czego śledztwo umorzono.
Biskup Artur Ważny zwraca uwagę, że w diecezji tarnowskiej organizowany jest program terapeutyczno-duchowy "Od łez do łaski", dla osób, które doznały przemocy, w tym przemocy seksualnej. Do tej pory odbyło się kilka takich warsztatów, prowadzonych przez specjalistów każdorazowo dla nie więcej niż dziesięciu osób. - Kościół ma być "szpitalem polowym", a nie "miejscem tortur", żeby użyć języka papieża Franciszka, choć użytego w różnych kontekstach. Nie jest szpitalem dlatego, że nie umiemy żyć w prawdziwe i odwadze - dodaje bp Ważny.
Jego wpis został udostępniony ponad 300 razy. Wiele osób wyraziło podziękowania za słowa tarnowskiego duchownego. Odnieśli się do nich również członkowie episkopatu, bp Grzegorz Suchodolski i bp Adam Bab. "Są wybory (moralne) ważniejsze niż wybory nawet najważniejszego prezydium; jest kapitał duchowy (Kościoła) ważniejszy o wiele niż stary lub nowy fundusz kościelny; jest prawda formująca (zwłaszcza młode pokolenie) bardziej niż jedna lub dwie godziny religii w tygodniu. W świecie zamętu i wzajemnej rywalizacji ufam słowom Jezusa: "Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" - napisał Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.
"Deficyt prawdy rani po raz kolejny i niestety głębszy. Wiem to od zranionych. Dziękuję biskupowi Arturowi za ten głos!" - skomentował Adam Bab, biskup pomocniczy lubelski.
Projekt Centrum Zdrowia Psychicznego w Bochni jeszcze w 2024 roku

- Budowa II etapu łącznika autostradowego w Bochni w tym roku? Zaplanowano 10 mln zł
- Parking naprzeciwko urzędu miejskiego w Brzesku nielegalny? Jest zgłoszenie do NIK
- Pięć ofert na dokumentację dla Centrum Zdrowia Psychicznego w budynku po pogotowiu
- Ludwik Węgrzyn został patronem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum w Bochni
- Basen w Brzesku przed generalnym remontem, trwają przygotowania do przetargu. Wideo
- Bochnia postawi kolejne figurki gwarków. Wizualizacje kolejnych sześciu - zdjęcia