https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bp Grzegorz Ryś metropolitą łódzkim

Grzegorz Skowron
Bp Grzegorz Ryś
Bp Grzegorz Ryś Anna Kaczmarz
Nuncjatura Apostolska w Polsce oficjalnie potwierdziła, że biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś zostanie nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim. Tak zdecydował papież Franciszek.

Czytaj też: Biskup Ryś dawno wyszedł poza krakowskie opłotki

Bp Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. Jego konsekracja biskupia odbyła się we wrześniu 2011 r. Przyjął zawołanie „Virtus in infirmitate” - „Moc w słabości”. Kieruje Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Posługuje się językiem łacińskim, angielskim i włoskim.

Nowy metropolita łódzki przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 1988 r. Przez rok pracował w parafii w Kętach, a następnie uzyskał doktorat i habilitację. Był dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II należał do komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

„Bardzo potrzebujemy korygować swoje myślenie, byśmy nie tworzyli sekty świętoszków. Tylko byśmy tworzyli Kościół, w którym grzesznik jest przyjęty i znajduje towarzyszy na drodze, a nie ludzi, którzy go osądzają i ekskomunikują. Najpiękniejsze w Kościele jest to, że Kościół nie jest bezradny wobec grzechu. I nie sam z siebie, tylko miłością Boga. Kościół, który jest święty, jest jednocześnie Kościołem grzeszników, jest Kościołem ludzi, którzy rozumieją grzesznika i nie gorszą się grzesznikiem” – podkreślał bp Ryś.

Nowy metropolita łódzki często występuje w mediach, był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II. Należy do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, jest publicystą „Znaku”, „Analecta Cracoviensia” i „Przewodnika Katolickiego”. Lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze, którym dojechał do Santiago de Compostela. Uczestniczy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Związany z Drogą Neokatechumenalną, w młodości należał do Ruchu Światło-Życie. Bp Ryś zaangażowany jest w Kongres Nowej Ewangelizacji, formację kapłanów i ekumenizm. Podkreśla, że dla biskupa ważne jest bycie z ludźmi, ceni sobie obecność małych wspólnot w Kościele, w których nie ma anonimowości.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
szkoda, nic dobrego nie będzie z bpa ekumaniaka , modernisty, wielbiciela nowinek i pism które już dawno stały się antykatolickie
k
klara
To jakaś paranoja i jawna złośliwość, by tak upokorzyć i ukarać /tylko za co?/ Kraków, nie dając nam bs.Rysia, tylko kogoś, kto nam nie służy.
M
Matti
szkoda że nie w Krakowie bo to wspaniały Biskup, mam nadzieje że wróci do Krakowa. ;) Ale będąc metropolitą Łódzkim z takim potencjałem jak Bp. Ryś zrobi wiele dobrego.
L
L_O
Będę niepokorny i niekościołowy, ale trudno. Szkoda mi bardzo mi szkoda że nie w Krakowie ! Tak było by zdaje się lepiej. To świetny biskup ! Prawdziwy, pokorny, autentyczny i wiarygodny. To świadek a nie tylko doktryner i na pewno ni tani moralizator. Strata papieżu Franciszku strata dla Krakowa. Zrobiłeś nam numer...za takie piękne ŚDM...
K
Katarzyna
Błogosławieństwa Boga na nowej drodze dla bp Rysia.
Ale żal,że to nie u nas w Krakowie
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska