https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje pracowników i ich liczba będzie maleć. Co można zrobić?

Zbigniew Bartuś
Janusz Strzeboński, szef Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych: - Nie ufając władzy firmy nie zechcą inwestować.
Janusz Strzeboński, szef Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych: - Nie ufając władzy firmy nie zechcą inwestować. Andrzej Banas / Polska Press
Rynek pracy. Jedni mówią: otwórzmy Polskę na imigrantów. Inni: podnieśmy wiek emerytalny. Kolejni: kupujmy masowo roboty i automaty... Biznes i praca - temat gorący. W sam raz na X Forum Przedsiębiorców Małopolski. Spotkajmy się 22 listopada 2018 r. w EXPO Kraków. Dziś próbka opinii przedsiębiorców: ekspertów - praktyków.

Marek Maj, założyciel firmy Smay, MZP Lewiatan:

- Od dziesięcioleci migracja zarobkowa odbywała się zawsze ze wschodu na zachód. Polacy wyjeżdżali najpierw do USA, później do Niemiec, Austrii, a ostatnimi laty w dużej mierze do Wielkiej Brytanii. Sam kiedyś pracowałem w Austrii i dobrze znam ból rozstania z rodziną. Dzisiaj jest o wiele łatwiej. Cała Europa stała się niemal jedną wioską. Ale nie liczyłbym na powrót młodych ludzi, którzy wyjechali w latach 90. czy w ostatnim czasie. Sugeruję szeroko otworzyć drzwi dla obywateli z innych krajów, takich jak np. Ukraina czy Białoruś. Jeżeli tego nie zrobimy, zrobią to za nas Czesi i Słowacy oraz Niemcy.

Janusz Strzeboński, prezes MPOG:

- Rynek pracy jest ściśle związany z inwestycjami i rozwojem firm, dlatego rząd winien tworzyć jak najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.Pierwszym warunkiem koniecznym do inwestycji i rozwoju firm jest zaufanie przedsiębiorców do organów państwa, władzy wykonawczej i ustawodawczej. Mamy jednak jego głęboki deficyt. Powodem jest wprowadzanie regulacji prawnych bez wcześniejszych konsultacji z przedsiębiorcami, przeprowadzanie konsultacji bardzo pobieżnie lub zmienianie uzgodnionych projektów.

Włodzimierz Leszczyński, prezes Biuro Plus Kraków:

Po pierwsze: powinny zostać zdecydowanie uproszczone warunki zatrudniania obcokrajowców. Po drugie: nasze państwo wreszcie powinno się prawdziwie otworzyć na obywateli innych państw posiadających polskie korzenie i chcących przenieść się do Polski. Dotychczasowe działania w tym zakresie są dla rynku pracy statystycznie nieistotne. Po trzecie: powinny zostać wprowadzone mocne podatkowe zachęty dla powracających z emigracji zarówno po stronie zatrudnionego, jak i pracodawcy.Po czwarte: trzeba zdecydowanie zmienić podejście do aktywnych zawodowo emerytów i rencistów. Nie mogą być finansowo karani za to, że chcą być dłużej aktywni zawodowo.

Marek Malec, szef Galicyjskiej Izby Gospodarczej, MPOG:

- Demografia jest bezlitosna: polskie społeczeństwo starzeje się, w nadchodzących latach będzie coraz bardziej brakować rodzimych rąk do pracy. Branże jak: handel, gastronomia, budownictwo, okresowe prace w rolnictwie, usługi - nie będą miały wystarczającej ilości pracowników. Jedynym rozwiązaniem jest planowany i racjonalny proces przyjmowania imigrantów z jednoczesną polityką asymilacji ich w naszym społeczeństwie. Tymczasem od trzech lat, z powodu kalkulacji wyborczej, czołowi przedstawiciele partii rządzącej przekonują Polaków, że imigranci to wszelkie zło, choroby, gwałty, ogólna przestępczość. Jednocześnie odpowiedzialni za gospodarkę urzędnicy robią co mogą, by ściągnąć do Polski pracowników…

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jablonski slawomc
Ja mysle ze najlepiej dac prace i zeby pracownik oj przepraszam NIEWOLNIK doplacil tak ze 2500 netto Janusz biznesu byl by zadowolniony chociaz nie jestem przekonany czy napewno bo moze za malo te 2500 kto wie?
Z
Z
Co zrobić? Przecież to takie proste wystarczy dać pracownikom godne pieniądze a sami przyjdą, w tej chwili jest tak że pracodawca najchętniej dał by miskę ryżu za pracę i płacze że nie stać go na nic a sam kupuje samochody domy i różne inne nieruchomości, u nas w Przedborzu jest parę firm które nie rejestrują pracowników żeby przypadkiem nie płacić zusu czy skarbówki i się śmieją że inspekcja pracy może im skoczyć, czy w tym kraju nie ma instytucji która by się tym zajęła? Przecież to jest kpina z prawa pracy
N
NICK
Odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest bardzo prosta: zacznijcie godziwie płacić za wykonaną pracę - przyjdą pracownicy.
M
Maciejas
NO WŁAŚNIE BRAKUJE RĄK DO PRACY! JA MAM MAŁĄ EMERYTURĘ OK 1600 ZŁ NA RĘKĘ CHĘTNIE BYM DOROBIŁ, CHOĆ NIE JESTEM SPRAWNYM RUCHOWO TAK JAK PRZECIĘTNY CZŁOWIEK I CO ! WSZELKIE PROPOZYCJE DLA MNIE SĄ NIE REALISTYCZNE, BO NAWET PÓŁ ETATU ODEJMUJĄC KOSZTY DOJAZDU JAKIEŚ JEDEN POSIŁEK NA MIEŚCIE I ZYSK ZA MIESIĄC PRACY TO DWIEŚCIE ZŁOTYCH !!! TANIEJ WYJDZIE Z DOMU NIE WYJŚĆ !!! JAK CHCECIE EMERYTÓW ZMOTYWOWAĆ DO PRACY TO MUSI SIĘ TO EMERYTOM OPŁACIĆ !!! NP. PÓŁ ETATU ALE NIE PO 4 GODZINY DZIENNIE TYLKO DWA -TRZY DNI 8 GODZINNE - BO MNIEJ DOJAZDÓW I WYRAŹNY ZYSK NA CZYSTO ZE 150 ZŁ DZIENNIE A NIE Z NAJNIŻSZEJ PÓŁKI BO TO NIE MOTYWUJE !!!
g
gosc
He co mozna zrobic jak trwoga to do wiadomo kogo sami pracodawcy sa sobie winni przez dziesieciolecia glodowa pensja mobbing szantaz itd
Szanowac pracownika pensja minimalna to 1000 euro moze nie zacheci to do powrotu ale moze zniecheci do wyjazdu
G
Gość
Brakuje sprzedawców, hydraulików, spawaczy, kelnerów, kucharzy, budowlańców (różnych zawodów), elektryków, elektroników, szewców a jednocześnie np. filolog -bułgarysta ze stopniem naukowym doktora jest przewlekle bezrobotny, gdyż takich ofert pracy nie ma i Urząd Pracy wpisuje do kartoteki: kwalifikacje nieprzydatne na rynku pracy.
W
Wojtek22
Od czternastu lat w Unii, a zarobki nadal 4 do 1.
x
x
1,5mln Polaków za granicą nie ma po co wracać i zostaje a my mamy się otwierać na ręce do pracy?! Kpiny! Należy - co oczywiście nie jest proste - prowadzić taką politykę, żeby w Polsce żyło się godnie za pensję robotnika! Młodzi wrócą a nowi nie będą wyjeżdżać. Podwyżki pensji i stopy życia, to najważniejsze. Przestańmy być wreszcie niewolnikami EUropy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska