https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brzesko: 60 rodzin znajdzie dach nad głową

Małgorzata Więcek-Cebula
Adam Jankowski/Polskapresse
To dobra wiadomość dla mieszkańców Brzeska. Zwłaszcza tych, którzy oczekują na przydział mieszkania. Samorząd postanowił wybudować nowy blok komunalny. Stanie on na działce na os. Partyzantów. Miasto ma już decyzję o warunkach zabudowy.

Wkrótce przystąpi do wykonania projektu budynku, w którym przewidziano mieszkania dla około sześćdziesięciu rodzin. Budowa bloku ruszy w przyszłym roku. Będzie to pierwszy blok komunalny wybudowany w piwnym grodzie w ciągu ostatnich 12 lat. Brak tego typu inwestycji spowodował, że na liście oczekujących na przydział mieszkania znajduje się ponad dwieście rodzin.

- Przez wiele lat nie było woli ani poprzednich burmistrzów, ani radnych, więc nie budowano. W tej chwili, na szczeście, to się zmienia - mówi Krzysztof Ojczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzesku.
Działka, na której stanie blok komunalny, ma powierzchnię prawie hektara. Zmieści się na niej także drugi blok. Będzie miejsce na parkingi, chodniki i plac zabaw dla dzieci. Z planów inwestycyjnych brzeskiego samorządu cieszą się mieszkańcy.

- Od siedmiu lat staramy się o mieszkanie. W tej chwili zajmujemy maleńkie, około trzydziestometrowe lokum w starej, zagrzybionej kamienicy. Mieszkamy tam w sześć osób. Na wynajęcie większego mieszkania nie mamy pieniędzy. Jedyna nadzieja w bloku, który powstanie na osiedlu Partyzantów - tłumaczy Krystyna Wieczorek z Brzeska.

Na lokal w nowym bloku liczą także mieszkańcy brzeskiego budynku socjalnego zwanego potocznie "Manhatanem". W starym, źle zaprojektowanym obiekcie o bardzo niskim standardzie płacą bowiem astronomiczne rachunki za wodę i prąd. Nie ma tam bowiem indywidualnych liczników. Zużycie jest dzielone solidarnie na wszystkich mieszkańców. Problem w tym, że ze wspólnych toalet i łazienek korzystają także przypadkowe osoby.

- To nas wykańcza. Miesięcznie płacimy po pięćset złotych za wodę, do tego dochodzi jeszcze opłata za prąd. I okazuje się, że na utrzymanie mieszkania musimy wydać prawie wszystko co zarobimy - żali sie jedna z mieszkanek budynku socjalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska