Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze. Uczcili pamięć więźniarek z karnej kompanii kobiet w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zbiory Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Powstanie karnej kompani kobiet wiązało się bezpośrednio z ucieczką w czerwcu 1942 r. z komanda kobiecego więźniarki Janiny Nowak. Więźniarki zakwaterowano w budynku szkolnym w Budach i pobliskim baraku. Kompania składała się z Polek, stanowiących większość oraz Żydówek z Francji i Słowacji, Rosjanek, Ukrainek, Jugosłowianek, Czeszek oraz Niemek

W historycznym budynku w Brzeszczach Borze odbyły się obchody 77. rocznicy utworzenia karnej kompanii kobiet w niemieckim
obozie Auschwitz-Birkenau.

Powstanie karnej kompani kobiet wiązało się bezpośrednio z ucieczką w czerwcu 1942 r. z komanda kobiecego więźniarki Janiny Nowak. Więźniarki zakwaterowano w budynku szkolnym w Budach i pobliskim baraku. Kompania składała się z Polek, stanowiących większość oraz Żydówek z Francji i Słowacji, Rosjanek, Ukrainek, Jugosłowianek, Czeszek oraz Niemek.

Prowadząca uroczystości Agnieszka Molenda, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, organizatora uroczystości, przypomniała słowa jednej z byłych więźniarek kompanii, Zofii Posmysz nawiązujące do tamtego wydarzenia: „W czerwcu nasza 200-osobowa grupa została skierowana do karnej kompanii za to, że jedna z dziewczyn uciekła. Po dwóch miesiącach było nas 147. Co to była za kompania? W podobozie w Budach, 4 km od Oświęcimia. Tu było gorzej niż w głównym obozie" - wspominała Zofia Posmysz.

Karna kompania mieściła się w dawnej wiejskiej szkole na siennikach. Zofia Posmysz wspominała dalej: "Jedna umywalka, zajmowały ją więźniarki funkcyjne, kapo – cztery Niemki, kryminalistki i prostytutki. Na zewnątrz studnia, nalewano nam wodę chochlą do kubków, pół litra dziennie. Niektóre z nas były tak heroiczne, że nie piły tej wody, tylko się myły. Inne szydziły. Panował potworny głód. Nie było dodatku dla ciężko pracujących: jedna trzecia chleba kilogramowego, do tego margaryna czy kwark, rodzaj sera. W głównym obozie można się było przed głodem ratować, tutaj nie. Na szczęście w sierpniu skończyła się nasza kara i przeniesiono nas do obozu Birkenau”.

W drugiej połowie sierpnia 1942 r. przeniesiono do obozu żeńskiego w Brzezince 137 polskich więźniarek. Tyle zdołało przeżyć z 200 skierowanych do karnej kompani w czerwcu. W październiku 1942 r. więźniarki funkcyjne razem z SS-manami dopuścili się, zbrodni na Żydówkach francuskich. Wywiązała się bójka, która przeistoczyła się w masakrę. Z rąk funkcyjnych i SS-manów używających pałek, siekier i podobnych narzędzi zginęło około 90 więźniarek. Ostatecznie karne komando kobiece zostało w marcu 1943 r. przeniesione do obozu kobiecego w KL Birkenau.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele gmin, oświęcimskiego starostwa, lokalnych organizacji pozarządowych, Muzeum Auschwitz-Birkenau, IPN, duchowni a także delegacje dyplomatyczne: Niemiec, Węgier, Austrii, Francji. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy goście udali się do historycznego budynku, by obejrzeć wystawę, na której prezentowane są przedmioty związane z funkcjonowaniem KL Auschwitz-Birkenau, oraz naszkicowano sylwetki byłych więźniów, a także mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia pomagali uwięzionym za drutami lagru.

W trakcie uroczystości wicewojewoda Zbigniew Starzec odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „Podobóz, w którym odbywa się uroczystość, to „najniższy krąg obozowego piekła”. (…) Polki i Żydówki z pierwszego transportu w większości nie przeżyły niewolniczej pracy, psychicznych i fizycznych tortur. (…) Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci postawiła sobie za cel ocalenie przedmiotów i miejsc związanych z byłym Niemieckim Nazistowskim Obozem Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau i jego licznymi podobozami. To szczególna misja – przypominania tych tragicznych wydarzeń, docierania do ich przyczyn i przechowywanie tej wiedzy w zbiorowej pamięci. Świat nie może zaprzepaścić lekcji Auschwitz”.

WIDEO: Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska