18 pierwszych ofiar Marszu Śmierci pochowanych w Brzeszczach
80 lat temu wieczorem 17 stycznia 1945 r. po ostatnim obozowym apelu, do którego stanęło 67 012 więźniów i więźniarek, Niemcy rozpoczęli ewakuację kompleksu obozów KL Auschwitz.
Z obozu głównego i okolicznych podobozów Niemcy różnymi drogami ewakuacji pędzili pieszo więźniarki i więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd dalej byli wywożeni pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.
W dniach od 17 do 21 stycznia główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów z naszej miejscowości KL Auschwitz-Bor/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz - przypomina Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach.
Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już na początku tej długiej morderczej i trudnej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieczenia bądź kul SS-manów.
19 stycznia 1945 roku niemiecki Burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcze aż po koniec Jawiszowic. Zebrano 18 ciał kobiet i mężczyzn - dodają w Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci.
W ten sposób w Brzeszczach było pierwsze miejsce pochówku i pierwsza zbiorowa mogiła ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci. Następna mogiła - upamiętnienie znajduje się w miejscowości Miedźna.
Na cmentarzu w Brzeszczach są pochowani następujący więźniowie byłego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz:
KOHN ALFRED więzień żydowski (numer obozowy 174315)
SAUER BALTHASAR więzień katolik (190325)
WERNER RICHARD więzień żydowski (190851)
GERST (brak danych) więzień żydowski (69959)
mężczyzna brak danych - (16149)
WEISS ANNA więźniarka żydowska
kobieta brak danych - więźniarka żydowska (A22322)
kobieta brak danych - więźniarka żydowska (A26059)
kobieta brak danych - więźniarka żydowska (A27174)
oraz dwóch niezidentyfikowanych więźniów i siedem niezidentyfikowanych więźniarek.
Uroczystość na cmentarzu w Brzeszczach
W 80. rocznicę Marszu Śmierci na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli wojewody, samorządu Województwa Małopolskiego, samorządów Brzeszcz i gminy Oświęcim, Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego, instytucji i placówek z terenu powiatu, konsulatów Niemiec, Austrii, Stowarzyszenia Przewodników Izraelskich w Polsce, mieszkańcy Gminy Brzeszcze oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięć Auschwitz-Birkenau.
