https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 80. rocznicę Marszu Śmierci więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach uczczono pamięć tysięcy ofiar

Bogusław Kwiecień
Podczas uroczystości w Brzeszczach oddano hołd ofiarom Marszu Śmierci więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau
Podczas uroczystości w Brzeszczach oddano hołd ofiarom Marszu Śmierci więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach przy pierwszej zbiorowej mogile ofiar Marszu Śmierci więźniów KL Auschwitz odbyła się uroczystość, podczas której uczczono ich pamięć. Jest to jednocześnie pierwszy pomnik na długiej sięgającej, aż po Wodzisław trasie ewakuacji więźniów tego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

18 pierwszych ofiar Marszu Śmierci pochowanych w Brzeszczach

80 lat temu wieczorem 17 stycznia 1945 r. po ostatnim obozowym apelu, do którego stanęło 67 012 więźniów i więźniarek, Niemcy rozpoczęli ewakuację kompleksu obozów KL Auschwitz.

Z obozu głównego i okolicznych podobozów Niemcy różnymi drogami ewakuacji pędzili pieszo więźniarki i więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd dalej byli wywożeni pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.

W dniach od 17 do 21 stycznia główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów z naszej miejscowości KL Auschwitz-Bor/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz - przypomina Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach.

Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już na początku tej długiej morderczej i trudnej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieczenia bądź kul SS-manów.

19 stycznia 1945 roku niemiecki Burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcze aż po koniec Jawiszowic. Zebrano 18 ciał kobiet i mężczyzn - dodają w Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci.

W ten sposób w Brzeszczach było pierwsze miejsce pochówku i pierwsza zbiorowa mogiła ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci. Następna mogiła - upamiętnienie znajduje się w miejscowości Miedźna.

Na cmentarzu w Brzeszczach są pochowani następujący więźniowie byłego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz:

  • KOHN ALFRED więzień żydowski (numer obozowy 174315)

  • SAUER BALTHASAR więzień katolik (190325)

  • WERNER RICHARD więzień żydowski (190851)

  • GERST (brak danych) więzień żydowski (69959)

  • mężczyzna brak danych - (16149)

  • WEISS ANNA więźniarka żydowska

  • kobieta brak danych - więźniarka żydowska (A22322)

  • kobieta brak danych - więźniarka żydowska (A26059)

  • kobieta brak danych - więźniarka żydowska (A27174)

  • oraz dwóch niezidentyfikowanych więźniów i siedem niezidentyfikowanych więźniarek.

Uroczystość na cmentarzu w Brzeszczach

W 80. rocznicę Marszu Śmierci na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli wojewody, samorządu Województwa Małopolskiego, samorządów Brzeszcz i gminy Oświęcim, Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego, instytucji i placówek z terenu powiatu, konsulatów Niemiec, Austrii, Stowarzyszenia Przewodników Izraelskich w Polsce, mieszkańcy Gminy Brzeszcze oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięć Auschwitz-Birkenau.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska