Budki lęgowe dla ptaków można było odebrać w dwóch lokalizacjach. W otwatym Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17oraz na placu Wszystkich Świętych.
Poszło 200 budek dla jerzyków, 300 budek dla sikorek i 300 budek dla szpaków. Dodatkowo mieszkańcy mogli odebrać jeden z 200 przygotowanych do dokarmiania ptaków karmników.
9-letnia tradycja walentynkowa
Przez ten czas doroczne rozdawanie budek nie odbyło się tylko raz – w 2021 r. ze względu na pandemię koronawirusa. W ciągu tych dziewięciu lat ekologiczne budki trafiały nie tylko do mieszkańców Krakowa, którzy przychodzili pod magistrat 14 lutego, ale też do spółdzielni mieszkaniowych, zarządców i administratorów budynków i osiedli, wspólnot mieszkaniowych oraz do ogrodów działkowych.
Łącznie aż do dzisiaj rozdano ponad 20 tys. budek i karmników. Z drewna, które kosztowałoby normalnie wycięcie 2,5 tys. drzew.
Kilka wskazówek:
- idealnym momentem do powieszenia budki jest druga połowa zimy, ale można to robić przez cały rok
- budkę należy wieszać na drzewie, od strony południowo-wschodniej, na wysokości 3-4 metrów nad ziemią, w zacienionym i możliwie odludnym miejscu, nie na otwartej przestrzeni
- sąsiednie budki dobrze wieszać w odległości 30 metrów od siebie
- można je przymocować za pomocą drewnianej listwy, przy użyciu ocynkowanych lub aluminiowych gwoździ, należy pamiętać, by nie wbijać gwoździ do końca (powinny wystawać ok. 3-4 cm z listy mocującej)
- raz powieszoną budkę lęgową należy czyścić raz w roku, w terminie od połowy października do końca lutego.
Przemysław Czarnek krok po kroku wyjaśnia dotacje dla fundacji i szkół

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II