Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa małopolskiej S7: nowe problemy i konsultacje

Marcin Karkosza
Obecnie małopolski odcinek S7 kończy się na krakowskich Rybitwach. Kolejne kilometry, do Węzła Igołomskiego już się budują. Kiedy ruszą prace przy budowie S7 na północ od Krakowa, tego na razie nie wiadomo.
Obecnie małopolski odcinek S7 kończy się na krakowskich Rybitwach. Kolejne kilometry, do Węzła Igołomskiego już się budują. Kiedy ruszą prace przy budowie S7 na północ od Krakowa, tego na razie nie wiadomo. Anna Kaczmarz - Gazeta Krakowska
Pod koniec ubiegłego tygodnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową umożliwiającą budowę fragmentu drogi S7 od Krakowa do granicy z województwem świętokrzyskim, której częścią ma być wschodnia obwodnica Krakowa. Oznacza to, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad może ogłaszać przetarg na projekt i budowę. Tyle w teorii, bo do 29 stycznia odbywają się konsultacje społeczne, a część mieszkańców nie chce oddać ziemi pod budowę. Nadal nie wiadomo też, skąd wziąć 3 mld zł. Nowa trasa od Krakowa do Moczydła

Odcinek drogi ekspresowej S7 o łącznej długości 55,5 km ma przebiegać od Krakowa (od węzła Rybitwy) przez Zastów, Widomą, Szczepanowica, aż do Moczydła (granica z województwem świętokrzyskim). To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w Małopolsce.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozpoczyna właśnie konsultacje publiczne projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Program określa priorytetowe inwestycje w zakresie budowy dróg krajowych.

Potrzebne są jeszcze 3 miliardy

Na liście ministerstwa znalazło się osiem zadań dotyczących trasy S7 Kraków-Warszawa, wśród nich jest także odcinek z Krakowa. Problem w tym, że suma pieniędzy zabezpieczonych na ich wykonanie jest niższa od planowanych kosztów wszystkich projektów.

- Po zsumowaniu wszystkich zadań różnica wynosi dokładnie tyle, ile ma kosztować małopolski odcinek - mówi Sebastian Piekarek, z Inicjatywy Społecznej S7wKrakowie.pl. - Wygląda na to, że znów ministerstwo nie zabezpieczyło środków na budowę drogi. Przedstawiciele ministerstwa twierdzą, że budowa może być finansowana z oszczędności przetargowych. Pytanie, czy można wierzyć w te zapewnienia, skoro szacunkowy koszt inwestycji to aż 3,1 mld zł.

- Podobnie było w 2010 r. - przypomina Sebastian Piekarek. - Również trwały konsultacje, a w ich trakcie zapewniono mieszkańców Krakowa i Małopolski, że ten odcinek powstanie z oszczędności przetargowych. Skończyło się na obietnicach, a zaoszczędzone pieniądze zostały przeznaczone na inne zadania. O wyjaśnienie tej kwestii prezydent Krakowa zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. - Nie ma bardziej potrzebnej w Krakowie inwestycji rządowej niż wschodnia obwodnica miasta - mówi Jacek Majchrowski.

Pieniądze na S7 muszą się znaleźć

Obecnie odbywają się spotkania z mieszkańcami w ramach konsultacji dotyczących badań archeologicznych przy wschodniej obwodnicy Krakowa.
GDDKiA informuje, że trwają prace przygotowujące do budowy małopolskiego odcinka S7. - Badania archeologiczne chcemy rozpocząć w połowie 2015 r., a roboty budowlane mogą się zacząć w 2018 roku - mówi Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA.

Powstanie drogi zależy jednak od wyniku konsultacji i akceptacji programu przez rząd. - Liczymy, że rząd zaakceptuje program, a pieniądze się znajdą - uspokaja Iwona Mikrut. Dobrej myśli jest także poseł PO, Jerzy Fedorowicz: - Rozmawiałem ze Zbigniewem Rynasiewiczem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i zapewniał mnie, że znajdą się pieniądze na drogę.





Spotkania w ramach konsultacji odbędą się o godz. 17:
19 stycznia - w gminie Kocmyrzów - Luborzyca (urząd gminy)
20 stycznia - w gminie Iwanowice (urząd gminy)
21 stycznia - w Książu Wielkim (sala posiedzeń rady gminy)
22.01.15 - w Miechowie (urząd gminy)
26 stycznia - w Słomnikach (urząd gminy)
29 stycznia - w Krakowie (sala narad UMK os. Zgody 2, V piętro)

Uwagi do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych można zgłaszać na formularzach dostępnych na stronie internetowej:
www.mir.gov.pl/Transport/Infrastruktura_drogowa/Program_Budowy_Drog_Krajowych/program20142023/Strony/Program_2014_2023.aspx
Uwagi można zgłaszać: przesyłając formularz mejlem na adres e-mail: [email protected],
przesyłając formularz tradycyjną pocztą na adres Departamentu Dróg i Autostrad: ul. Chałubińskie-go 4/6, 00-928 Warszawa (decyduje data wpływu formularza do MIiR). Uwagi można zgłaszać do 30 stycznia 2015 r. Uwagi złożone po tym termine zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.

Źródło: Gazeta Krakowska

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska