Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa przy Bulwarowej w Krakowie. To są domy jednorodzinne? To jakiś żart

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Joanna Urbaniec / Polska Press
Przy ulicy Bulwarowej 13 w Nowej Hucie firma stawia małe bloki, choć na tablicy informacyjnej napisano, że to... "budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych". Chyba dla strasznie dużych rodzin, bo nieruchomość będzie miała kilka kondygnacji. Miejsce to jest jest znane wśród nowohucian ponieważ zniknęły stąd kiedyś stare chaty.

Obecnie powstają tam dwa bloki, których konstrukcja, a przede wszystkim układ balkonu daje sporo do myślenia. Balkony są tak blisko siebie, że mieszkańcy będą mogli pożyczać sobie cukier przez barierkę nie wychodząc z mieszkania, albo będą widzieli tylko ścianę w odległości ok. 2 metrów, która odgrodzi każdy balkon. Zobaczymy, jak to finalnie będzie wyglądać.

Przykładów takich absurdów budowlanych w Krakowie mamy sporo:

Pytamy jednak urzędników miejskich jak to się stało, że ktoś może budować domy jednorodzinne wyglądające jak blok?

Według ustawy o prawie budowlanym budynek mieszkalny jednorodzinny to "budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku".

Kwestią jest interpretacja przepisów i stworzenie projektu, który formalnie je spełnia, choć w rzeczywistości inwestycja może dziwić. Deweloperzy i architekci dobrze wiedzą jak z przepisami się obchodzić i stawiać na swoim.

Urzędnicy miejscy informują, że dnia 9.11.2021 roku wydano decyzję o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę dla zamierzenia budowlanego pn.: „Budowa dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych – dwulokalowych z garażami dwustanowiskowymi wbudowanymi, wraz z instalacjami wewnętrznymi w budynkach (woda, kanalizacja sanitarna, elektryka, fotowoltaika, gaz, c.o.,) oraz zagospodarowanie terenu obejmujące zjazd na działkę, plac przed garażem, zieleń, likwidację studni, instalacje wewnętrzne na zewnątrz budynku (woda, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, szczelny zbiornik retencyjny prefabrykowany, elektryka)". Również powołują się na zapisy ustawy, które trwająca zabudowa spełnia.

 

Decyzja stała się ostateczna 15 listopada 2021 roku.

Zobacz prawdziwy koszmar budowlańców. Najgorsze wpadki, buble i fuszerki fachowców, którzy minęli się z powołaniem. Największe hity polskiego internetu.

Szybki remont? Dobrze się zastanów. Oto największe wpadki bu...

Powitanie Nowego Roku na świecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska