- Patodeweloperka w naszym mieście kwitnie, a jednym z najbardziej jaskrawych przykładów są tzw. mikrokawalerki. Na ul. Horaka 17 znajduje się duży budynek jednorodzinny, który deweloper podzielił na kilkanaście mieszkań, każde po kilkanaście metrów kwadratowych. Oczywiście to nielegalne, ale niestety takie praktyki w Krakowie stają się coraz częstsze. Pomyślmy o prądzie, kanalizacji czy miejscach parkingowych. Cała infrastruktura została przecież zaprojektowana dla jednej rodziny, a mieszkać ma ich tutaj kilkanaście. Pytanie zasadnicze jest takie, gdzie mieszkańcy będą parkować i czy sieć elektryczna i kanalizacyjna to wytrzyma? - pyta w mediach społecznościowych radny miejski Łukasz Gibała.
To jednak nie wszystko w tej sprawie. Gibała publikuje też kuriozalne zdjęcie, na którym widać, że deweloper idąc "z duchem czasu" w budynku przy ul. Horaka 17 balkony postanowił umieścić pod ziemią. Widoki może i żadne, ale zawsze to jakaś przestrzeń na świeżym powietrzu.
Gibała w sprawie "patodeweloperki " złożył już kilka interpelacji do prezydenta miasta.
- Ostatnie z nich dotyczyły budynków przy wspomnianej ul. Horaka 17 oraz Zina 3 i Kokosowej 30. Zdarzają się przypadki, gdy udaje się wstrzymać budowę, chociaż najczęściej jest to nierówna walka mieszkańców z deweloperami. Jeśli znacie podobne przypadki, to zgłaszajcie je do mnie. Walczymy dalej - apeluje radny z Klubu Kraków dla Mieszkańców.
Budynek jednorodzinny z kilkunastoma mieszkaniami
W ostatniej interpelacji Gibała pisał: "Coraz bardziej powszechny jest w Krakowie problem wydzielania w budynkach jednorodzinnych kilku czy nawet kilkunastu małych mieszkań, tzw. mikrokawalerek. Inwestorzy dokonują tego z obejściem prawa, jako „reorganizację pomieszczeń”, czyli remont. W rzeczywistości jest to jednak samowola budowlana - tłumaczył.
Radny pytał również m.in o to, czy dla wskazywanych inwestycji były wcześniej prowadzone postępowania w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę, czy wydano pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania nieruchomości, a także czy w sprawie tych inwestycji podjęte zostały działania celem zweryfikowania legalności budów?
Zgłoszeń nie było
Z wyjaśnieniami przychodzi Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Miasta Krakowa. Tłumaczy, że: - Kwerenda rejestrów systemu SOS i ISDP nie wykazała wpływu do Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK wniosków dotyczących zgłoszeń zamiaru budowy, wykonywania robót budowlanych, zmiany sposobu użytkowania oraz wniosków dotyczących wydania zaświadczeń o samodzielności lokali w następujących budynkach w lokalizacjach: ul. Horaka 17, ul. Kokosowej 30, ul. Zina 3 w Krakowie".
Jeżeli zaś chodzi o nieruchomość przy ul. Kokosowej 30 zarejestrowany został wniosek w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na kontynuacji budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej. Jak wyjaśnia Mazur, postępowanie to zostało zakończone w lutym 2022 r. z odmowną decyzją dot. wszczęcia postępowania, ponieważ - wniosek dotyczył inwestycji będącej w toku realizacji, zaś w organie nadzoru budowlanego nie toczyło się postępowanie dotyczące legalizacji budynku objętego przedmiotowym wnioskiem - wyjaśnia.
Nadzór budowalny przeprowadził kontrolę
- Odnośnie do budynku przy ul. Kokosowej 30 organ nadzoru budowlanego prowadził czynności wyjaśniające, w wyniku których wszczęte zostało postępowanie administracyjne. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie - Powiat Grodzki 9 sierpnia 2024 r. wydał postanowienie wstrzymujące prowadzenie robót budowlanych, od którego inwestor wniósł zażalenie. Zażalenie wraz z aktami sprawy zostało przekazane do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego - wyjaśnia Mazur.
To nie koniec. Czynności wyjaśniające prowadzone były przez organ nadzoru budowlanego również odnośnie do robót budowlanych prowadzonych w budynku przy ul. Horaka 17.
- W wyniku tych czynności zostało wszczęte postępowanie administracyjne, które aktualnie jest w toku. Odnośnie do budynku przy ul. Zina 3 rejestry elektroniczne organu nadzoru budowlanego nie wykazały zgłoszenia robót budowlanych prowadzonych w tym budynku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie w związku z informacją zawartą w interpelacji Pana Radnego podejmie stosowne działania - zapewnia zastępca prezydenta Krakowa.
Jakie są aktualnie obowiązujące wymogi?
Stanisław Mazur przypomina również przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ustalają wymogi co do powierzchni lokali mieszkalnych znajdujących się jedynie w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, gdzie mieszkanie powinno mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m2.
Z kolei wymogi odnośnie do powierzchni użytkowej lokali użytkowych przewidziane zostały w art. 56a ww. rozporządzenia, w myśl którego:
- 1. Lokal użytkowy w budynku posiada powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m2
- 2. Dopuszcza się wydzielenie lokalu użytkowego o mniejszej powierzchni użytkowej, jeżeli znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej i posiada bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.
3. Wymaganie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy lokali znajdujących się w:
- 1) budynkach zamieszkania zbiorowego lub budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono lokal użytkowy;
- 2) budynkach, dla których przed dniem 1 sierpnia 2024 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, do którego organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu lub zostało wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 30 ust. 5aa ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
Kto może podjąć działania?
- Organem właściwym do podjęcia stosownych działań w przypadku robót budowlanych wykonanych samowolnie, tj. bez wymaganego zgłoszenia czy też bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę, jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki, będący odrębnym od Prezydenta Miasta Krakowa organem administracji publicznej. Do kompetencji tego organu należy również kwestia nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (w tym fizycznego wydzielenia w budynku mieszkalnym jednorodzinnym więcej niż dwóch lokali mieszkalnych, co prowadzi de facto do zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego na budynek mieszkalny wielorodzinny) - tłumaczy Mazur.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie
WASZ TEMAT. Kolej w Krakowie cały czas się rozwija
