reklama

Budowanie nowej dzielnicy. Najpierw potrzebny nowy plan. Będą protesty mieszkańców?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Władze miasta podejmują zdecydowane kroki, które mają umożliwić budowę nowej dzielnicy na terenie Płaszowa i Rybitw. Teraz są tam głównie magazyny, hurtownie oraz zakłady produkcyjne. Pomysł jest taki, by ten kluczowy dla rozwoju Krakowa obszar zmienił swój charakter z przemysłowego na mieszkaniowo-usługowy. Żeby tak się stało, musi powstać nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument może zezwolić na budowanie nawet 250-metrowych budynków, co może nie spodobać się mieszkańcom, którzy już mają tam swoje domy.

Tak ważnego planu miejscowego dawno w Krakowie nie było. Jeśli radni miejscy zdecydują na sesji 8 maja, że prace nad dokumentem mają się rozpocząć, może to oznaczać pierwszy krok do rewolucji, jaka ma się dokonać na terenach Rybitw i Płaszowa.

Nowa dzielnica

Chodzi o gigantyczny teren, bo blisko 680 hektarów, na obszarze dwóch dzielnic: Bieżanów-Prokocim i Podgórze. Mowa o gruntach zlokalizowanych w rejonie ulic Półłanki, Botewa, Śliwiaka oraz trasy S7. Aktualnie to tereny przemysłowe, gdzie znajdują się magazyny, hurtownie, zakłady produkcyjne i siedziby firm, zajmujących się gospodarką odpadami. Pomysł jest taki, by dzięki nowemu planowi miejscowemu zmienić charakter tych terenów z przemysłowego na mieszkaniowo-usługowy.

Jak przekonywał na ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa, zagospodarowanie Rybitw - obok gruntów po nowohuckim kombinacie oraz terenów w pobliżu lotniska w Balicach - to jedno ze strategicznych zadań, jeśli chodzi o rozwój stolicy Małopolski.

Jego zdaniem chodzi o stworzenie nowej dzielnicy od podstaw. W przypadku Nowej Huty i Balic działania są już podejmowane.

Potrzebny plan

Powstają nowe plany zagospodarowania i działa spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości. Teraz trzeba ruszyć z trzecim projektem, który określany jest w dokumentach jako: Kraków Nowe Miasto Płaszów-Rybitwy.

Najgorsze krakowskie inwestycje. Subiektywny przegląd pod ró...

- Jeżeli odłożymy działania w tej materii, będziemy utrwalać istniejącą zabudowę na tym terenie, kształtowaną w oparciu o plan miejscowy z 2011 r., który powstał na bazie studium z 2003 r. - podkreślił Muzyk. Dodał, że ten ostatni dokument traktował teren Rybitw jako obszar przemysłowy. A czas na to, by stworzyć nową jakość.

- Działania te (stworzenie nowego planu miejscowego - przyp. red.) pozwolą na budowę nowej dzielnicy, w której w prawidłowy sposób współistnieć będzie zabudowa usługowa oraz zabudowa mieszkaniowa, i którym będą towarzyszyć niezbędne usługi publiczne, a także tereny zieleni publicznej - dodaje w odpowiedziach na nasze pytania Joanna Korta z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Krakowa, podkreśla, że nowy plan miejscowy dla Płaszowa-Rybitw może być jednym z kół zamachowych rozwoju Krakowa. Ma jednak pewne wątpliwości.

- Propozycja podwyższenia zabudowy może się wiązać z protestami mieszkańców. Jest też drugi problem. Jeśli wyrzucimy przemysł i produkcję z Rybitw i Płaszowa, to firmy nie będą już za bardzo miały się gdzie przenieść w Krakowie. Ewentualnie do Nowej Huty albo już poza granice miasta. A wraz z przemysłem i produkcją znikną też podatki - obawia się Stawowy.

Dodaje, że plan miejscowy wprowadzi bardzo wysoką zabudowę od mniej więcej 20 do 250 m. - Jeśli będzie tam możliwość budowania 100-metrowych bloków, nikt tam nie będzie utrzymywał hali, grunty skupią deweloperzy, bo ich wartość wzrośnie - kwituje Stawowy. Wątpliwości ma również Adam Kalita, radny miejski PiS.

- Plan będzie bardzo kontrowersyjny. Na pewno będą protesty mieszkańców - twierdzi Kalita i dodaje, że budowa w tym rejonie osiedla bloków wysokich nawet do 250 metrów, może w efekcie spowodować paraliż komunikacyjny.

Kłopot z komunikacją

Problemy są już teraz. Sami urzędnicy zwracają uwagę, że ulice są wąskie, problemy mają też piesi, bo brakuje chodników. Władze miasta przekonują, że sporządzenie i uchwalenie nowego planu pozwoli na „stworzenie warunków dla zapewnienia właściwego układu komunikacyjnego wewnątrz obszaru oraz powiązań komunikacyjnych z terenami sąsiednimi”.

Nowy plan ma pokryć również teren os. Złocień. Mieszkańcy, którzy przyszli na ostatnią sesję, wyrazili poparcie dla sporządzenia dokumentu.

- Boimy się kolejnych uciążliwych sąsiadów - nie kryła Monika Telejko, jedna z mieszkanek Złocienia. Dlatego cieszy się, że w nowym planie przeznaczenie terenów w sąsiedztwie osiedla zmieni się z przemysłowego na mieszkaniowy.

WIDEO: Krótki wywiad: Tramwaje nie pojadą do Bronowic w zapowiadanym terminie

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

F
Finis Poloniae
7 maja, 22:53, Kriss:

kmioty wszystko kupią byle w mieście , bo u nich na wiosce "nic sie nie dzieje ", oczywiście nie będą korzystać z komunikacji bo do transportu maja "furę" (za 2 tysie góra)-korek utworzą - bo jazda po mieście to nieznane tabu;

jeśli już skorzystają z tramwaju lub autobusu to muszą wsiadać natychmiast nie przepuszczając wysiadających-na wiosce tylko pks widzieli;

a na weekendzik do mamusi na wioske - i korek na wylotówce;

-- do @lol -niestety nie ,moga krakusy rodowite sie wyprowadzić bo nie mają rodziny (jaka ty pewnie posiadasz) na wiosce, a duszą się (ja również) przez napływ kmiotów

Człowieku... "kmioty", to jedno - ale także coraz więcej będzie Ukraińców (jakoś im nie pasuje "samostijna Ukraina"; ciekawe dlaczego) oraz takich mocno opalonych typów w towarzystwie "skrzynek pocztowych" i gromadki równie opalonych dzieci.

Jeszcze przyjdzie wzdychać do czasów, gdy same jeno "kmioty" robiły tłok w mieście.

R
Rzeczowo

Lipska (i jej przedłużenia, te wszystkie Rybitwy itd.) już teraz nie należy do pustych ulic - mimo dwu pasm w każdą stronę (pomijam "buspasy" jako nieużywalne) i mimo, że ten rejon jest, zdawałoby się, pustawy - zaś jak się "dogęści" jej sąsiedztwo nowymi blokami oraz obowiązkowymi "biurowcami", to będzie się pięknie korkować niczym Aleje. Tym bardziej, że na tym odcinku blisko Ronda Grzegórzeckiego "zaparcia" w godzinach szczytu to codzienność.

N
Nowoczesny deweloper

To prawda: za dużo wolnego miejsca, za dużo przestrzeni wolnej - istna rozpusta - trzeba postawić z 50 bloków jeden przy drugim, będzie co sprzedawać! :D

N
Nieśmiało proponuję
2019-05-06T11:44:37 02:00, Krakauer:

Brak pomyslu na przesiedlenia..

Czy to koniecznie w Krakowie musza mieszkac zbiegle z prowincji kmioty ? Zmilujcie sie nad Krakowem, to miasto sie dusi..

6 maja, 13:15, lol:

Jak się dusisz w mieście to nikt ci nie broni wyprowadzić się do wyludniających sie wiosek polski C.

A może po prostu raczej ty wróć tam, skąd cię tu przyniosło?

P
Pomysłowy Dobromir

na Baryczy jest też dużo ładnego terenu,tam wybudować nową dzielnicę.Kmiot też tam kupi.

g
grzeg

"co może nie spodobać się mieszkańcom"

Redaktorzy tej strony internetowej JUŻ BEZCZELNIE SZCZUJĄ! Teren jest obecnie w koszmarnym stanie, ale czemu nie - protestujemy! Krakowskie szaleństwo - albo cynizm.

M
Mieszkaniec

A co z oczyszczalnią ścieków i jej smrodem?

K
Kriss

kmioty wszystko kupią byle w mieście , bo u nich na wiosce "nic sie nie dzieje ", oczywiście nie będą korzystać z komunikacji bo do transportu maja "furę" (za 2 tysie góra)-korek utworzą - bo jazda po mieście to nieznane tabu;

jeśli już skorzystają z tramwaju lub autobusu to muszą wsiadać natychmiast nie przepuszczając wysiadających-na wiosce tylko pks widzieli;

a na weekendzik do mamusi na wioske - i korek na wylotówce;

-- do @lol -niestety nie ,moga krakusy rodowite sie wyprowadzić bo nie mają rodziny (jaka ty pewnie posiadasz) na wiosce, a duszą się (ja również) przez napływ kmiotów

H
Hutas
2019-05-06T09:01:46 02:00, Gość:

Chcą zlikwidować resztki przemysłu w Krakowie? Granda! Miasto już i tak jest "oczyszczone" z przemysłu, więc stało się pasożytem (dochód narodowy powstaje w produkcji, gdyż jest to wartość produkcji pomniejszona o koszty produkcji). Ten zapis "zabudowa mieszkalno-usługowa" pewnie jest tak nieprecyzyjny, że od razu zmieniliby na … mieszkalno-biurową. Biura to nie są usługi!!! Nie można też więcej budować bloków mieszkalnych, ponieważ miasto jest PRZELUDNIONE i stoi w korkach (nowe bloki to sprowadzenie się ludności z obcych miast do Krakowa a to oznacza też więcej prywatnych samochodów i to w mieście, które od lat stoi w korkach). Kraków musi być mniejszy a przemysł powinien wracać do miasta. Niech wyrzucą do innych miast biurowce!!! Za dużo tych darmozjadów zza biurek!

Nie masz pojęcia o ekonomii i rynku, za to populizm Ci nie obcy. Wyczuwam też dużą frustrację związaną z nieodnalezieniem się na obecnym rynku pracy.

"Olaboga, zagraniczne firmy biura budujo i słoików zatrudniajo, czemu PAŃSTWO nie stawia na przemysł ?!". Zacznijmy od tego, że te wszystkie "złe" korpo, które wynajmują tu powierzchnie biurowe (nie za darmo przecież), opłacają należne podatki w Krakowie. Dają zatrudnienie tysiącom młodych osób, których typowa Polska firma widziałaby co najwyżej w roli bezpłatnego praktykanta, bo przecież jak to tak, mieć 22 lata i nie mieć 10 lat doświadczenia w zawodzie? Chyba nie muszę dodawać, co z tymi pieniędzmi, które ci młodzi zarobili, później się dzieje?

Co do mieszkań, to zamiast słuchać krzykaczy wieszczących przeludnienie miasta na podstawie swoich wąskich horyzontów (korki), wolę uznać odwieczne prawa popytu i podaży, a mianowicie to, że mimo ogromnej ilości nowych budynków mieszkalnych w Krakowie, większość lokali jest wykupionych jeszcze przed wbiciem łopaty na budowie, a ceny jeśli nie rosną, to na przynajmniej stoją w miejscu. A za infrastrukturę (a raczej jej brak) podziękujcie rządzącym w mieście.

P
Prokuratura Okręgowa

Jest zgoda Sądu. Każdy z nas może wywalić z urzędu Majchrowskiego. Podrobił Podpis i przegrał proces.

K
Kris

Niech zabetonują cały Kraków!!! Już Półłanki będzie całkiem nieprzejezdna.

l
lol
2019-05-06T11:44:37 02:00, Krakauer:

Brak pomyslu na przesiedlenia..

Czy to koniecznie w Krakowie musza mieszkac zbiegle z prowincji kmioty ? Zmilujcie sie nad Krakowem, to miasto sie dusi..

Jak się dusisz w mieście to nikt ci nie broni wyprowadzić się do wyludniających sie wiosek polski C.

G
Gość
2019-05-06T09:00:05 02:00, milewski:

smród z przerobu skór,ul Półanki 80..jeśli zakład przetrwa-nowoosiedleni będą przeklinać

To prawda, jeżdżę prawie codziennie S7 i nauczyłem się już odcinać dopływ powietrza do kabiny na tym odcinku ;) Czasami śmierdzi tak, że mam myśli samobójcze :(

K
Krakauer

Brak pomyslu na przesiedlenia..

Czy to koniecznie w Krakowie musza mieszkac zbiegle z prowincji kmioty ? Zmilujcie sie nad Krakowem, to miasto sie dusi..

H
Heh
2019-05-06T08:22:23 02:00, Malyspam:

Kolejne blokowiska. Kolejne zageszczanie Krakowa. A nowe szpitale szkoły nie powstają. Porownajcie ile 20 lat temu bylo mieszkańców. A ile powstało nowych szpitali. Dziękuję wyborcom za wybór cudownego Małachowskiego który nie dba o zdrowie mieszkańców.

Bylo wiecej mieszkancow. Ogolnie spada liczba mieszkancow polskiej prowincji.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3