Miejsce do nauki jazdy
Pomysł budowy toru uzyskał aż 22,4 tys. głosów ze wszystkich, które oddali mieszkańcy. A było ich ponad 50 tys. Inwestycja ma zostać zrealizowana na Rybitwach w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, na gminnych działkach.- To ma być miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców, gdzie kierowcy samochodów i motocykliści będą mogli podnosić swoje umiejętności. Przyczyni się to do zmniejszenia liczby wypadków na drogach - mówi Łukasz Filipiak, autor wniosku do budżetu o budowę toru.
Składać ma się on z kilometrowego odcinka jezdni i parkingu. Możliwe jednak, że gmina dołoży więcej pieniędzy i zbuduje jeszcze plac manewrowy oraz niewielką trybunę. Tor ma służyć również do organizacji imprez motoryzacyjnych. Inwestycja powinna powstać już w przyszłym roku, ale budowa może jednak przesunąć się na rok 2017.
Lepsze kąpieliska
Realizacji doczekają się też dwie inwestycje dotyczące kąpielisk w Krakowie. Za prawie 3 mln zł zagospodarowane zostaną okolice zbiornika Bagry, gdzie wypoczywają tysiące mieszkańców. Wycięte będą chaszcze, powstaną tam nowe alejki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, ławki, kosze. Plaża zostanie powiększona i znikną dzikie wysypiska śmieci i gruzu.
Za taką samą kwotę ma też powstać kąpielisko przy zalewie na Zakrzówku. Sieć basenów otoczonych drewnianymi pomostami. Równocześnie zbudowane zostanie wygodne i bezpieczne zejście z klifów.
- Cieszymy się. W końcu na Zakrzówku będzie można kąpać się legalne i bezpiecznie. Mieszkańcy nie będą musieli przeskakiwać przez ogrodzenie, by dojść na plaże - mówi Jolanta Kapica ze stowarzyszenie Zielony Zakrzówek, które zgłosiło zwycięski projekt.
Listę pomysłów ogólnomiejskich, które wygrały zamyka projekt "Bezpłatny Angielski 5 razy w tygodniu dla Krakowskich Uczniów". Dodatkowe lekcje języka będą kosztować w przyszłym roku 882 tys. zł.
Zamach na budżet
Urzędnicy ujawnili też, że w czasie głosowania doszło do próby oszustwa. Ktoś postanowił oddać na raz kilkaset głosów na któryś z projektów za pomocą programu komputerowego. Podejrzenie padło na radnego dzielnicy Prądnik Czerwony Łukasza Wantucha, który jest pomysłodawcą projektu dotyczącego lekcji angielskiego. Urzędnicy jednak nie potwierdzają tych oskarżeń. Sprawcy nie da się ustalić.
- Do próby dodania głosów doszło, ale system wychwycił to i się ona nie powiodła - zapewnia Mateusz Płoskonka, przewodniczący zespołu ds. budżetu obywatelskiego.
Funkcjonowanie budżetu obywatelskiego będzie trzeba jednak poprawić. Szwankowała informacja, np. projektodawcy zbyt późno otrzymywali wiadomości o potrzebie poprawienia projektu. Głosowanie pod koniec czerwca, gdy np. wielu studentów zakończyło już rok akademicki i wyjechało, mogło też wpłynąć na frekwencje, która wyniosła 7,5 proc. uprawnionych (osoby, które skończyły 16 lat). - Budżet zostanie przeanalizowany przez niezależnych ekspertów. Wyciągniemy wnioski - zapowiada Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta.
Zwycięzcy dzielnic
- Stare Miasto - rewitalizacja Plant Dietlowskich
- Grzegórzki - stworzenie Parku Dąbie nad Wisłą
- Prądnik Czerwony - montaż stacji roweru miejskiego
- Prądnik Biały - utworzenie ogrodu dla mieszkańców
- Krowodrza - rewitalizacja Parku Krakowskiego
- Bronowice - pielęgnacja zieleni wzdłuż Młynówki Królewskiej
- Zwierzyniec - stworzenie w Szkole Podstawowej nr 48 klubu sportowo-kulturalnego
- Dębniki - odtworzenia stawów w Parku Dworskim
- Łagiewniki-Borek Fałęcki - stworzenie Parku Leśnego
- Swoszowice - budowa chodnika na ul. Petrażyckiego
- Podgórze Duchackie - siłownia na świeżym powietrzu
- Bieżanów-Prokocm - przebudowa skrzyżowania ulic Heleny, Barbary i Ćwiklińskiej
- Podgórze - Zasadzenie 101 drzew i 101 krzewów w dzielnicy
- Czyżyny - wyznaczenie i oznakowanie ścieżek biegowych w Parku Lotników Polskich
- Mistrzejowice - oświetlenie terenu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 (os. Oświecenia)
- Bieńczyce - bezpłatny internet (Planty Bieńczyckie)
- Wzgórza Krzesławickie - zagospodarowanie terenu zielonego na osiedlu Lubocza
- Nowa Huta - nasadzenie pnączy na 50 altanach śmietnikowych w dzielnicy
Źródło: Gazeta Krakowska
