Było uroczyste przecięcie wstęgi i tort. W Murzasichlu oficjalnie otwarto nową szkołę

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W wyjątkowo uroczysty sposób otwarto w Murzasichlu nową szkoła, w której znaleźli miejsce uczniowie ze szkoły podstawowej, ale i przedszkolaki. Nowa placówka kosztowała 16 mln zł i jest obecnie jedną z najnowocześniejszych placówek oświatowych na Podhalu.

Uroczystość otwarcia nowej szkoły została poprzedzona mszą świętą w kościele parafialnym w Murzasichlu. Następnie zgromadzeni przeszli na teren szkoły, gdzie nastąpiło oficjalnie przecięcie wstęgi, przekazanie symbolicznych kluczy do szkoły, a także poświęcenie szkoły. Na koniec pojawił się... tort w kształcie nowej szkoły.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnej społeczności, władz samorządowych, a także posłowie z Podhala. Pojawiła się także Barbara Nowak - małopolska kurator oświaty.

Budynek powstał w miejscu starej, niemal 100-letniej szkoły, która została rozebrana. Inwestycja trwała dwa lata. Nowa szkoła to bardzo nowoczesny budynek. Na parterze znajduje się przedszkole, a na górnych kondygnacjach – sale dla uczniów szkoły podstawowej. Sale są przygotowane pod kątem przedmiotu, jaki w nich będzie prowadzony. Np. sala geograficzne posiada globusy, a sala chemiczno-fizyczna specjalną aparaturę do doświadczeń chemicznych – w tym dygestorium chemiczne. Sala do nauki języków obcych wyposażona została w system nagłośnienia indywidualnego przy każdym stanowisku dla uczniów. Do tego są dwie pracownie komputerowe w pełni wyposażone. Każda z sal lekcyjnych posiada tablice interaktywne. Znalazło się także miejsce na gabinety pielęgniarski, czy logopedyczny. Do tego wygospodarowano miejsce na mini salę kinową z wygodnymi sofami, na których dzieci mogą siedzieć, czy leżeć.

Szkoła została wybudowana z myślą o najnowszej technologii. Budynek posiada alarmy przeciwpożarowe, czy systemy inteligentnego sterowania oświetleniem. Każda sala jest otwierana elektronicznie.

- Mamy dwie kuchnie do wydawania posiłków: osobna dla szkoły podstawowej, osobna dla przedszkola – mówi Anita Żegleń.

Nowoczesny jest także system ogrzewanie budynku. Początkowo, gdy gmina przymierzała się do budowy szkoły, zakładano, że nowy budynek będzie ogrzewany pelletem. W międzyczasie jednak wybuchł kryzys energetyczny i ceny pelletu mocno podskoczyły. Stąd też zapadła decyzja o zmianie systemu ogrzewania. W budynku znajduje się ogrzewanie na olej opałowy, cztery pompy ciepła, instalacja fotowoltaiczna, a także system rekuperacji. Ponadto w budynku przygotowana została sieć do ogrzewania gazem – ten ma się pojawić w Murzasichlu niebawem. Wówczas zostanie podłączony do budynku szkoły.

Pod Giewontem organizują podhalański Oktoberfest. Czy bawarskie święto piwa przyjmie się w polskich Tatrach?

Oktoberfest pod Giewontem? Święto piwa i bawarskiej kultury ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie