- Cały czas trwa audyt, cały czas kończymy ten dokument, który będzie bardzo obszerny. Pewne wnioski już mamy. Zanim zbierzemy je wszystkie, to na pewno jeszcze chwilę potrwa. Natomiast równocześnie wraz z podsumowaniem tego audytu tworzymy nową strukturę miasta, ponieważ za audytem pójdą też zmiany strukturalne w urzędzie. Nie jesteśmy jeszcze gotowi, żeby przedstawić całość, ale do pewnych wniosków już dochodzimy. Wiemy, że jeżeli chodzi o planistykę, planowanie w Krakowie, zawsze był to ten obszar miasta, który był bardzo mocno krytykowany. To tu trzeba wiele zmienić, bo w Krakowie jeżeli chodzi o architekturę i planowanie, to od dłuższego czasu panował chaos - mówił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Podczas zwołanej w piątek, 30 sierpnia, konferencji prasowej, prezydent ogłosił zmianę na stanowisku Głównego Architekta Krakowa. Już od 16 września stanowisko obejmie Janusz Sepioł, który aktualnie jest architektem miasta Rzeszowa: "Potrzebuję kilku dni na uporządkowanie spraw w Rzeszowie. W Krakowie zaczynam pracę od połowy września" - mówił Sepioł.
Aleksander Miszalski zapewnił, że odbył wiele rozmów z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem w sprawie przeniesienia Janusza Sepioła do Krakowa.
- Zmieni się rola Głównego Architekta Miasta Krakowa. Będzie miał dużo więcej do powiedzenia i chcę, żeby był liderem myślenia o rozwoju miasta w tej materii. Wśród jego zadań znajdzie się także walka z patodeweloperką i troska o miejską zieleń - tłumaczył Aleksander Miszalski.
Jak zaznaczył zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur, zmiana na stanowisku Architekta Miasta Krakowa i poszerzenie jego uprawnień, jest realizacją jednego z punktów „Paktu dla Przestrzeni”, czyli dokumentu powstałego z inicjatywy różnych środowisk, a podpisanego podczas kampanii wyborczej zarówno przez obecnego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, jak i jego zastępcę.
Białe Morza, budowa metra, botaniczny las miejski ....
- W moim przekonaniu funkcja architekta miasta związana jest z pracą w trzech osiach. Pierwsza kwestia to troska o jakość wszystkich przestrzeni publicznych, które muszą być lepiej programowane, projektowanie i też z tym się wiąże organizacja konkursów studialnych, poszerzenie debaty publicznej, rozszerzenie form tej debaty - mówił nowy architekt Krakowa. Jako drugą kwestię wymienił wielkie i strategiczne inwestycje dla miasta, jak np. budowę metra. Trzeci obszar to kwestia dziedzictwa architektonicznego Krakowa.
- Całe swoje zawodowe życie związałem z planowaniem, urbanistyką, architekturą i tak się złożyło, że osobiście miałem okazję poznać właściwie wszystkich architektów Krakowa, głównych projektantów przez prawie 50 lat - tłumaczył Janusz Sepioł i dodał: "To sztafeta pokoleń. Jest się tu na krótko i trzeba szanować to co zrobili poprzednicy. To nie jest tak, że wszyscy przede mną nie mieli racji. Trzeba mieć cierpliwość, bo efekty przychodzą późno".
Nowy architekt Krakowa podkreślił, że stoi przed nim wiele wyzwań, a wśród nich: kwestia budowy metra, rozwój parków i obszarów zieleni, Białe Morza, stworzenie w Krakowie - Arboretum - czyli botanicznego lasu miejskiego lub rozwój aktualnego ogrodu botanicznego, Nowa Huta Przyszłości, Nowe Miasto Płaszów oraz Wesoła.
- Metro w Krakowie powstanie dlatego, że Kraków ma wyjątkowo korzystne warunki geologiczne. Metro krakowskie będzie co najmniej o połowę tańsze od metra warszawskiego - podkreślał Janusz Sepioł.
Nowy główny architekt Krakowa
Janusz Sepioł urodził się 8 września 1955 r. w Gorlicach. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a w 1981 r. - na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W latach 1981-1990 pracował jako projektant, potem kierownik zespołu w Biurze Rozwoju Krakowa. Dwukrotnie pełnił funkcję dyrektora wydziału w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie (1990-1994, 1995-1998). W 1994 r. był dyrektorem Biura Zarządu Banku Przemysłowo-Handlowego SA w Krakowie, w 1998 r. - dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w Warszawie. W 2007 r. pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.
W latach 1999-2002 był wicemarszałkiem, a następnie marszałkiem Województwa Małopolskiego (2002-2006). Od 2002 do 2006 r. pełnił mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, a w 2006 r. został przewodniczącym Komisji Budżetu, Mienia i Finansów w tym sejmiku. Był członkiem Komitetu Regionów Unii Europejskiej (2004-2006) oraz członkiem Biura Zrzeszenia Regionów Europy AER (2002-2006).
W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany na senatora VII kadencji w okręgu krakowskim, otrzymując 301 893 głosy. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, w nowym okręgu jednomandatowym dostał 77 790 głosów. W 2015 bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski. Następnie został powołany na kierownika zespołu ds. zagospodarowania przestrzennego województwa w urzędzie marszałkowskim.
W 2021 objął stanowisko architekta miejskiego w Rzeszowie.
Arch. Tomasz Bobrowski był od przeszło 10 lat na stanowisku
W styczniu 2014 roku, czyli blisko 10,5 roku temu, ówczesny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, na stanowisko Głównego Architekta Miasta Krakowa powołał Tomasza Bobrowskiego. Jego kandydaturę wsparły m.in. Małopolska Okręgowa Izba Architektów oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Dotychczasowy Główny Architekt - prof. Andrzej Wyżykowski, pełniący tę funkcję od 2002 roku, przeszedł na emeryturę.
Nowe zasady w polskiej ortografii
