Ostatnie informacje o zakusach na przeniesienie zamiejscowego wydziału do siedziby sądu w Miechowie pojawiły się na przełomie roku. - Nie dostaliśmy żadnych informacji oficjalnych i nie było pisma o zajęcie stanowiska gmin w tej sprawie. A wydział obsługuje trzy gminy: Słomniki, Iwanowice i Michałowice. Jednak krążyły informacje o takich perspektywach. To już kolejne niepokoje w społeczeństwie, bo sprawa likwidacji wydziału wraca co kilka lat - mówi Paweł Knafel, burmistrz Słomnik.
Samorządowcy z trzech gmin postanowili działać. Zaczęli stanowcze interwencje w Ministerstwie Sprawiedliwości, żeby zachować wydział zamiejscowy.
Cel zmian od dawna jest ten sam - ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem placówek, próba oszczędzenia na czynszu i innych opatach, ale także zmiany związane z wykorzystaniem etatów pracowniczych w tej jednostce.
Mieszkańcy przychodzą do wydziałów ksiąg wieczystych w sprawach majątkowych, gdy potrzebują założyć księgi dla swoich nieruchomości, otrzymać z nich wypisy, ustanowić hipoteki. Ludzie wciąż słyszą, że wiele spraw można załatwić przez internet, ale i wiele, które wymagają obecności w placówce. Samorządowcy kolejny raz postanowili bronić wydziału.
Rady gmin podjęły rezolucje w sprawie sprzeciwu wobec likwidacji V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Miechowie z siedzibą w Słomnikach. A szefowie gmin wystosowali pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Słomniccy urzędnicy czytują fragment pisma dotyczący pozostawienia w dotychczasowej lokalizacji V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Miechowie: „Z instytucji tej korzystają w dużej mierze osoby starsze, z ograniczoną sprawnością, dla których dojazd do oddalonego o około 20 km Miechowa to poważna trudność ograniczająca im dostęp do tej placówki; ponadto budynek (…) zlokalizowany został w centrum miasta w bliskości innych kluczowych instytucji, takich jak Komisariat Policji, Urząd Miejski, Przychodnia Zdrowia i Zespół Szkół Ogólnokształcących...”
- Próba likwidacji takich placówek jak nasz wydział ksiąg wieczystych nijak się ma planów poprawy dostępności instytucji dla mieszkańców, zwłaszcza mniejszych miejscowości. A przecież Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju realizuje programu DOSTĘPNOŚĆ PLUS. Funkcjonowanie naszego wydziały sądu wpisuje się w wytyczne tego programu i jego idee - zaznacza burmistrz.
Pismo samorządowców trafiło nie tylko do Sądu Rejonowego w Miechowie i Ministerstwa Sprawiedliwości, ale i przedstawicieli parlamentu reprezentujących powiat krakowski.
Interwencja okazała się skuteczna. Okazało się, że po raz kolejny Ministerstwo Sprawiedliwości odstąpiło od zamiarów przeniesienia słomnickiej placówki sądu do Miechowa.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: PIT 2019 - rozliczenie będzie jeszcze prostsze