Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cały ten zgiełk. Milczenie Grety i innych

Liliana Sonik
Greta Thunberg jest idolką wielu młodych, a nawet starszych. Osiągnęła to, o czym marzą - przemawia na ważnych forach światowych, ruga polityków, zajmuje się przyszłością planety, budzi emocje, ma ogromną medialną rozpoznawalność. Jej wpływ jest ogromny. Teraz pojawiła się w niemieckiej wiosce Luetzerath by protestować przeciw kopalni węgla brunatnego. „Chcą z Luetzerath zrobić Mordor” – powiedziała ikona aktywizmu klimatycznego.

Ja tam wolę, żeby Niemcy bazowali na własnym węglu niż na rosyjskim gazie, choć znacznie rozsądniej i zdrowiej byłoby korzystać z elektrowni atomowych. Nie o tym jednak chcę pisać…

Milutka Greta o twarzy przedszkolaka uruchomiła młodzieżowe strajki klimatyczne i tropi ślad węglowy wszędzie. Wszędzie poza Ukrainą, gdzie Mordoru nie dostrzega.

W tej podłej wojnie już zginęło więcej ludzi, niż w ciągu dekad ewentualnie zginie z powodu zmian klimatu. Rozumiem jednak, że nie można się zajmować wszystkim. Greta i jej współwyznawcy zajmują się ociepleniem. Ok. Tylko dlaczego tak wybiórczo?

Ukraińcy pokazują dowody na ponad 2 tysiące "zbrodni środowiskowych" - zniszczenie lasów i pól, uwalnianie toksycznych gazów, zrujnowanie infrastruktury wodnej, zdychające zwierzęta… Wojna to miliony ton gazów cieplarnianych. Miliony ton paliwa dla czołgów, samolotów i wozów opancerzonych, to dymy gigantycznych pożarów, miliony ton betonu, jaki trzeba będzie wyprodukować i wylać na odbudowę, itd., itp. Według estymacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego „ilość emisji w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę może przekroczyć 695 mln ton CO2 rocznie”.

I co? I nic!

Zatrważające milczenie!

Stowarzyszenia mające tyle do powiedzenia w sprawie gazu łupkowego, teraz siedzą cicho. Potężne fundacje od klimatu też nabrały wody w usta.

Ktoś mi mówi, że bilans emisji spowodowanej wojną nie musi być aż tak przerażający, ponieważ w wyniku radykalnego obniżenia produkcji, zatrzymania fabryk, ograniczenia dostaw ciepła i prądu, zmniejszyły się notowane podczas pokoju emisje CO2. Uważam taką kalkulację za fałszywą i nieludzką. To logika, wedle której w trosce o klimat ludzkość powinna zniknąć. A przynajmniej odrzucić cały przemysł i wrócić życia sprzed XVIII wieku. To oczywiście mrzonki. Następstwa społeczne byłyby nie do zniesienia, a w konsekwencji pojawiłyby się wojny i przemoc. Nie chcemy oddawać naszego życia w ofierze klimatowi. Istnieją racjonalne metody ograniczania zanieczyszczeń i na pewno taką metodą nie jest wygaszenie gospodarki. A już zwłaszcza chaotyczne wygaszanie będące skutkiem wojny.

Okrucieństwo popełniane na Ukrainie słabo interesuje aktywistów klimatycznych lecz nie tylko oni milczą.

Czy ktoś jeszcze pamięta Femen? Zaczęło się w 2008 roku w Kijowie od protestów pod hasłem „Ukraina nie jest burdelem”. Ukraińskie studentki protestowały przeciw prostytucji i turystyce seksualnej. Potem podjęły również tematy polityczne i dały się poznać na całym świecie występując w wieńcach z kwiatów i z gołymi piersiami. Prawdziwy rozgłos

przyszedł, gdy Femen zaczęły atakować kościoły. Jak w Paryżu, gdzie pewna półnaga Éloïse dokonała symbolicznej "aborcji" Jezusa i przed ołtarzem ułożyła cielęcą wątrobę, mającą wyobrażać płód. Ponieważ podobnych akcji było sporo, pojawiły się poważne podejrzenia, że kobiety dostają za nie pieniądze. Dziś, wobec setek tysięcy skrzywdzonych, zgwałconych i okaleczonych kobiet i dzieci aktywistki Femen milczą. Poza jedną- mieszkającą dziś we Francji - Inną Szewczenko. Inna publicznie piętnuje wojnę i pomaga organizować pomoc dla Ukrainy. Ale robi to na własną rękę. Bez szyldu organizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cały ten zgiełk. Milczenie Grety i innych - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska