Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport ze specjalnym certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej

Marek Długopolski
Korytarz Leonarda da Vinci, tajemniczy VR Marchaller Room, sala, w której można poznać pracę personelu pokładowego, a także unikatowa mapa ginących gatunków – to wszystko najmłodsi pasjonaci lotnictwa mogą odnaleźć w niezwykłym Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Ten unikatowy pomysł doceniła Polska Organizacja Turystyczna przyznając 28 listopada krakowskiemu lotnisku – w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny” - Certyfikat Specjalny POT.

WIDEO: Trzy Szybkie

Wyjątkowe miejsce

- To wyjątkowe miejsce na mapie turystycznej Krakowa i Małopolski. Cieszymy się więc, że Centrum Edukacji Lotniczej zostało zauważone i wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną – mówił Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, podczas specjalnej gali w Warszawie.

Laureatami tego prestiżowego konkursu zostają nowe, często mało jeszcze znane atrakcje turystyczne, ale także te już uznane, wykazujące się jednak niezwykłą kreatywnością i oryginalnością. W tym roku wśród 13 laureatów zostało wyróżnione Centrum Edukacji Lotniczej, unikatowy na skalę polską ośrodek edukacyjny.

- Dzieci już od najmłodszych lat mogą w nim zapoznać się ze specyfiką podróżowania samolotem, a wszystko to w formie nauki i zabawy. Dla młodzieży udział w warsztatach to również szansa na realizację szkoleń i praktyk zawodowych przygotowujących ich do pracy w branży lotniczej, a dla rodzin to wspaniała okazja so spędzenia wspólnie czasu – zaznaczyła Jola Rokosz, pomysłodawca powstania Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport.

Turystyka w rozkwicie

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” odbywa się już od 17 lat, a Certyfikaty są najważniejszą nagrodą w branży turystycznej. W tym roku Złoty Certyfikat 2019, czyli „turystycznego Oscara” otrzymała Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Certyfikatami POT uhonorowano zaś Centrum Nauki i Techniki EC1, ENOTarnowskie, PGE Narodowy, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa, twierdzę Srebrna Góra, zamek Czocha, zamek Książ w Wałbrzychu. Certyfikat Specjalny powędrował do Kraków Airport, a Certyfikat Internautów – do Perspektywy – 9 Hills Festival.

- Turystyka w Polsce jest w rozkwicie. W dużej mierze jest to zasługa naszych laureatów. Wszystkim bardzo serdecznie gratuluję i dziękuję za zaangażowanie i ciężką pracę. Dzięki Wam nasz kraj ma jeszcze więcej do zaoferowania zarówno turystom krajowym, jak i odwiedzającym nasz kraj gościom zza granicy – podkreśliła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

- Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymują najbardziej wyróżniające się atrakcje turystyczne na mapie Polski, dlatego warto, aby dowiedzieli się o nich turyści z całego świata. Życzyłbym sobie także, aby każda polska rodzina je odwiedziła — dodał Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Czym jest CEL?

Centrum Edukacji Lotniczej dało się poznać Małopolanom nie tylko jako kreatywne miejsce do nauki i zabawy w Kraków Airport, ale także widać go na piknikach lotniczych, a także np. w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym. Co można obejrzeć w CEL?

  • Sala samolotowa - odwzorowanie wnętrza statku powietrznego z dziewięcioma rzędami prawdziwych lotniczych foteli. Jest to idealne miejsce do przedstawiania budowy samolotu oraz tajników pracy personelu pokładowego. Sala ta jest wykorzystywana do realizacji warsztatów i zajęć z młodzieżą, emisji filmów edukacyjnych i materiałów multimedialnych, a także lekcji opartych o e-learning.
  • VR Marchaller Room - nowa odsłona dobrze znanej już gościom CEL instalacji, prezentująca w wirtualnej rzeczywistości realia pracy koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego, potocznie zwanych Marszałkami. Każdy ma możliwość ubrania specjalnych googli VR i przeniesienia się na chwilę na płytę krakowskiego lotniska, gdzie będzie mógł pomóc pilotom „zaparkować” ich wielkie maszyny. Dotychczasowa przestrzeń została dodatkowo wzbogacona grafikami ściennymi oddającymi rzeczywistość płyty postojowej samolotów.
  • Interaktywna mapa CITES – to mapa ginących gatunków prezentująca problematykę Konwencji Waszyngtońskiej o Ochronie Gatunków Fauny i Flory Zagrożonych Wyginięciem (tzw. Konwencja CITES). Na mapie umieszczone są boxy, po których otwarciu zobaczyć można pochodzące z przemytu, a odzyskane przez funkcjonariuszy polskich oddziałów Służby Celnej pamiątki z koralowca rafotwórczego, maść z żółcią niedźwiedzia, naszyjnik z zębów kota afrykańskiego, czy spreparowaną głowę Aligatora.
  • Korytarz Leonarda da Vinci - CEL dużą wagę przywiązuje do podkreślania historycznych aspektów rozwoju krakowskiego lotniska, lotnictwa w Polsce, jak i lotnictwa w ogóle. Korytarz Vinci będzie podróżą w czasie do okresu, kiedy wielki geniusz i prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowany człowiek w historii tworzył swoje dzieła, również te z obecnej dziedziny lotnictwa. Leonardo stworzył np. wyprzedzającą jego czasy koncepcję śmigłowca, którego model będzie można zobaczyć właśnie w naszym holu, opatrzonym dużą ilością grafik ściennych związanych z życiem da Vinciego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport ze specjalnym certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska