https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Kongresowe ICE pod nowymi skrzydłami. Krakowscy radni podjęli decyzję

Ewa Wacławowicz
Centrum Kongresowe ICE Kraków istnieje od 2014 roku
Centrum Kongresowe ICE Kraków istnieje od 2014 roku WOJCIECH MATUSIK
Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa radni przyjęli projekt uchwały ws. przeniesienia zarządu nad Centrum Kongresowym ICE. Od 1 kwietnia centrum ma zarządzać Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, zastępując likwidowaną spółkę Kraków5020.

Dlaczego Agencja Rozwoju Miasta Krakowa?

Najpierw odbyła się dyskusja w tej sprawie. Zdaniem władz miasta, zmiana zarządu nad Centrum Kongresowym jest zasadna choćby ze względu na fakt, że działalność ICE jest nierentowna i ani KBF ani Kraków5020 nie zmieniły tego obrazu.

Podstawą korzystania przez Agencję Rozwoju Miasta Krakowa z obiektu ICE Kraków ma być umowa dzierżawy obiektu, zawarta pomiędzy gminą a spółką na okres 3 lat.

Jedną z zagwozdek, jaką miał urząd miasta przy podjęciu tej decyzji, było zdecydowanie czy ICE Kraków powinno być zarządzane przez podmiot prywatny, czy przez miejską spółkę. Analiza pozyskana przez Biuro Nadzoru Właścicielskiego UMK nie pozostawiła jednak wątpliwości.

"Z wniosków zawartych w analizie wynika, że w Polsce obsługa obiektów o podobnych funkcjach jak ICE Kraków, będących własnością jednostek samorządu terytorialnego realizowana jest w zasadzie przez spółki komunalne, z marginalnym udziałem rynku prywatnego" - czytamy w projekcie uchwały.

Drugim argumentem przemawiającym za takim ruchem był fakt, że Centrum Kongresowe ICE jest nierentowne.

Więcej tutaj:

Dyskusja o przyszłości Centrum Kongresowego ICE

W środę 15 stycznia radni pochylili się nad projektem uchwały. Pytań nie brakowało.

Michał Drewnicki pytał, co stało za wyborem właśnie ARMK jako spółki, która ma przejąć ICE. Jak zaznaczył, ma ona już szerokie kompetencje, w tym zarząd nad Wesołą czy Centrum Muzyki i dlatego obawia się, że część zadań z nimi związanych mogłaby na tym połączeniu ucierpieć.

- Czy badaliście państwo przeniesienie centrum np. do spółki Arena Kraków? Czy nie byłby to lepszy kierunek? - pytał radny.

Jak tłumaczył dyrektor biura nadzoru właścicielskiego Artur Pocielej, wybór ARMK podyktowany był podobieństwem między ICE a Centrum Muzyki i ich zadaniami oraz możliwością ich późniejszej synergii. Dodał też, że Arena Kraków jest spółką celową, ma za zadanie spłacenie kredytu, więc to też wymagałoby ustalenia z bankami.

Michał Drewnicki zapytał też o to, czy umowa z ARMK będzie aneksem czy będzie to nowy dokument na świadczenie usług w interesie gospodarczym oraz jakie kwoty z budżetu miasta Krakowa zostaną spółce przekazane.

Jak mogliśmy usłyszeć z ust dyrektora Artura Pocieleja, z agencją będzie podpisana nowa umowa. W ramach rekompensaty w budżecie zabezpieczone zostały środki w wysokości 8 milionów w 2025 roku i 10,5 mln złotych w 2026 i 2027. Dodał też, że od 1 kwietnia musi być pełna obsada ICE, a póki co toczą się rozmowy dotyczące przejścia pracowników z jednej spółki do drugiej.

Pracownicy ICE znajdą zatrudnienie w ARMK

Prezes ARMK Katarzyna Olesiak dodała, że na ten moment przewidywane jest podpisanie umowy dzierżawy ICE na okres 3 lat.

- Jeśli chodzi o zatrudnienie osób, to ci, którzy związani byli dotychczas z prowadzeniem ICE Kraków, od 1 kwietnia będą mieć zatrudnienie w spółce ARMK - mówiła.

Podczas głosowania radni przyjęli projekt uchwały ws. przeniesienia zarządu nad Centrum Kongresowym ICE, co ma nastąpić 1 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska