Piotr Rutkowski
Jan-Krzysztof Duda zaliczył trzecią porażkę w finałowym turnieju Champions Chess Tour PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP/East News
Jan-Krzysztof Duda przegrał z Amerykaninem Wesleyem So 0:3 w szóstej rundzie finałowego turnieju online szachów szybkich (pula nagród 216 tys. dol.), kończącego tegoroczny cykl Meltwater Champions Chess Tour. To jego trzecia z rzędu porażka w imprezie.

Niepowodzenie to kosztowało Polaka spadek z drugiego na trzecie miejsce w klasyfikacji turnieju, wyprzedził go wlaśnie So. Po sześciu rundach z dorobkiem 17 punktów prowadzi lider tegorocznego cyklu Norweg Magnus Carlsen. Amerykanin ma 12 pkt, a Polak - 10.

Sobotnią rywalizację z niewygodnym dla siebie rywalem pochodzącym z Filipin, a reprezentującym Stany Zjednoczone, arcymistrz z Wieliczki rozpoczął od porażki białymi. Dwie kolejne partie także zakończyły się zwycięstwem So.

Jak grali pozostali uczestnicy finałowego turnieju Champions Chess Tour?

W pozostałych meczach szóstej rundy lider klasyfikacji generalnej CCT, mistrz świata Carlsen, który zapewnił już sobie zwycięstwo w całym cyklu, wygrał z Praggnanandhaą 2,5:0,5. W takim samym stosunku Mamiedjarow pokonał Giriego, a Erigaisi okazał się lepszy od Le.

Carlsen, Praggnanandhaa, Giri i So rywalizują, siedząc przed ekranami komputerów w specjalnym studiu w San Francisco. Pozostali grają w domu w obecności sędziego.

Ośmiu uczestników rozegra siedem rund czteropartiowych meczów systemem każdy z każdym.

Przypomnijmy, że Duda w trzech pierwszych rundach pokonał Hindusa Arjuna Erigaisiego 2,5:0,5, Szachrijara Mamiedjarowa z Azerbejdżanu 2,5:1,5 i Holendra Anisha Giriego 2,5:0,5, a w kolejnych przegrał z Wietnamczykiem Liem Quang Le 1:3 i 17-letnim utalentowanym arcymistrzem z Indii Rameshbabu Praggnanandhaą 3,5:3,5 po dogrywce i dramatycznym armagedonie. W niedzielę, na zakończenie turnieju, zmierzy się z Carlsenem.

O Meltwater Champions Chess Tour

Tegoroczna edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowej Ligi Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez. Czteropartiowe mecze rozgrywane są tempem 15 minut plus 10 sekund doliczane po każdym posunięciu. W przypadku remisu 2:2 odbywa się dwupartiowa dogrywka tempem 5 minut plus 3 sekundy, a gdy i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, decyduje tzw. armagedon. Za każdy wygrany mecz w szachach szybkich uczestnik otrzymuje 7,5 tys. dol. oraz 3 punkty. W przypadku rozstrzygnięcia w dodatkowych partiach pula jest dzielona między zwycięzcę (5 tys i 2 pkt) i pokonanego (2,5 tys. i 1 pkt).(PAP)