Chcą, aby na nowym dworcu kolejowym w Oświęcimiu znalazła się tablica poświęcona kolejarzom, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Oświęcimski dworzec kolejowy jest jeszcze w budowie Bogusław Kwiecień
Rodziny przedwojennych kolejarzy z Oświęcimia, którzy zginęli w czasie okupacji, niosąc pomoc więźniom Auschwitz, chcą, aby na budynku nowego dworca kolejowego znalazła się tablica poświęcona ich pamięci.

Z taką propozycją upamiętnienia kolejarzy wyszedł już kilka lat temu ceniony historyk dr Adam Cyra, wieloletni pracownik naukowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Postawa kolejarzy z Oświęcimia podczas okupacji niemieckiej była bohaterska. Kilkudziesięciu z nich za działalność konspiracyjną i pomoc niesioną więźniom KL Auschwitz zginęło - zaznacza oświęcimski historyk.

Podobnego zdania jest Marek Księżarczyk, oświęcimski historyk - amator i prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, którego dziadek był więźniem KL Auschwitz. - Myślę, że jedna ze ścian nowego dworca kolejowego byłaby dobrym na umieszczenie tablicy przypominająca o bohaterstwie kolejarzy w tamtym tragicznym okresie dziejów - uważa Marek Księżarczyk.

Mozaika śladem po starym dworcu

Zdaniem Adama Cyry, na tablicy mogłoby się znaleźć ponad 20 nazwisk kolejarzy. Przyznaje jednak, że brak jest w pełni potwierdzonych danych na ten temat, a nie mając zgromadzonej dokumentacji, trudno jest myśleć o podejmowaniu działań dotyczących upamiętnienia w formie umieszczenia tablicy na budynku dworca.

Historyk sprawą zainteresował również pochodzącego z Oświęcimia obecnego wicewojewodę małopolskiego Zbigniewa Starca, który zapowiedział, że zwróci się w związku z tym do Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie o przeprowadzenie kwerendy na ten temat.

Sam w jednym z antykwariatów natrafił na książkę wydaną w 1982 roku pt. "60-lecie Polskiej Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach". Odnalazł w niej nazwiska kolejarzy ze stacji Oświęcim zamordowanych przez Niemców. - Jej autor Henryk Jarus nie podaje źródeł, z których zaczerpnął opublikowane informacje - mówi dr Adam Cyra.

W oparciu jednak o ”Listy poległych i pomordowanych pracowników Śląskiego Okręgu Kolejowego w latach wojny i okupacji hitlerowskiej 1939-1945″ ze wspomnianej publikacji oświęcimski historyk opracował wykaz kolejarzy ze stacji w Oświęcimiu, zamordowanych podczas okupacji niemieckiej.

Znajdują się na nim: Stefan Banaś (zwrotniczy), Jan Banaś (starszy ustawiacz), Jan Duda (zwrotniczy), Marian Gruca (nastawniczy), Leon Kociołek (starszy ustawiacz), Józef Krzak (ustawiacz), Stefan Laśkowski (ustawiacz), Julian Łukasiewicz (maszynista), Stanisław Majcher (dyżurny ruchu), Franciszek Malicki (nastawniczy), Władysław Malicki (kierownik pociągu), Roman Maliniak (manewrowy), Jerzy Noworyta (manewrowy), Jakub Piesik (hamulcowy), Leon Pietrański (kierownik pociągu), Jan Pustelnik (nastawniczy), Franciszek Sałata (manewrowy), Józef Saternus (zastępca naczelnika stacji), Kazimierz Sowa (nastawniczy ze stacji w Oświęcimiu), Józef Szopa (dyżurny ruchu), Franciszek Urban (zwrotniczy), Paweł Wróbel Paweł (kierownik pociągu), Stefan Zlatko (hamulcowy).

WIDEO: Trzy Szybkie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie