Ostatnie prace w ramach rocznego remontu to m.in.: zagęszczanie nawierzchni mineralnych alejek, koszenie trawników, podlewanie, porządkowanie terenu i sprzątanie pozostałości po budowie, poprawki dotyczące elementów małej architektury, pielęgnacja istniejącego drzewostanu... W ubiegłym tygodniu odbyła się też nocna próba iluminacji, przeprowadzona z udziałem przedstawiciela miejskiego konserwatora zabytków.
W parku kwitną teraz bodziszki, floksy, niecierpki, piwonie, chabry, konwalie, tarczownice, rodgersja, miodunka, serduszka, czosnki, jaśminowce, lilaki, świecznice. Część trawników jest już drugi raz koszona. Wszystkie zostały obsiane, ale nie wszędzie jeszcze widoczny jest spodziewany efekt. - To wymaga czasu i odpowiedniej pogody - zaznaczają przedstawiciele ZZM.
Rzeźby stojące w parku są już po renowacji. Ale pochodzący z niego „Komedianci” - rzeźba odnawiana w ramach dyplomu studentki i pod nadzorem ASP - wrócą tutaj dopiero w 2019 lub 2020 roku. Brak też na razie w parkowej przestrzeni rzeźby „Para”, która jest konserwowana przez ekipę z Muzeum Narodowego w Krakowie. Porozumienie dotyczące tej renowacji trwa do lipca 2018 r., a z uwagi na zły stan rzeźby zostanie jeszcze najprawdopodobniej przedłużone.
Po próbie szczelności misy jest już fontanna, która również przeszła remont. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przeprowadza jeszcze remont jej maszynowni, w ramach bieżącego utrzymania fontanny. - Mamy deklarację ze strony ZIKiT, że fontanna zostanie uruchomiona w okresie odbiorowym - informuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM.
Zgodnie z podpisaną umową, Zarząd Zieleni Miejskiej ma 21 dni na odbiór robót w parku po zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia prac. Jak dowiadujemy się w ZZM, wykonawca rewitalizacji jeszcze nie zgłosił swojej gotowości, ale ma to zrobić w najbliższym czasie. Konieczne będzie też zgłoszenie zakończenia budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. - Trwa ustalanie terminów odbiorów z ZIKiT, MPWiK, Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, radą dzielnicy, autorami budżetu obywatelskiego - wymienia Katarzyna Przyjemska-Grzesik.
ZZM zaprosi mieszkańców do odmienionego parku 2 czerwca, zorganizuje z tej okazji piknik. Ale ogrodzenie otaczające plac budowy, na jaki park zamienił się przed rokiem, powinno zniknąć wcześniej. Kiedy dokładnie?
- Wszystko zależy od efektów przyszłotygodniowych odbiorów. Chcemy przed Bożym Ciałem, czyli 31 maja, ściągnąć ogrodzenie - dowiadujemy się w ZZM.
Rewitalizacja parku Krakowskiego pochłonęła ostatecznie ponad 8,7 mln zł, w tym koszt renowacji rzeźb to prawie 560 tys. zł.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków