https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą wystawy sztuki antyfaszystowskiej. Napisali list do dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

Aleksandra Suława
Fot. Adam Wojnar
Kilkudziesięciu historyków sztuki, artystów, kuratorów i dziennikarzy wystosowało list otwarty do Andrzeja Betleja i Andrzeja Szczerskiego - dyrektorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Apelują w nim o zorganizowanie przez placówkę wystawy sztuki antyfaszystowskiej.

„Obserwując narastające w naszym kraju nastroje nacjonalistyczne, faszystowskie, a nawet nazistowskie, pragniemy (...) zwrócić się do Panów z propozycją organizacji dużej międzynarodowej wystawy prezentującej sztukę sprzeciwiającą się takim postawom” - tak zaczyna się list, który w poniedziałkowy wieczór został opublikowany na stronie petycjeonline.com.

W piśmie autorzy wymieniają wybitnych artystów (m.in. Delacroix, Grosza, Picassa, Wróblewskiego), którzy manifestowali sprzeciw wobec „ aktów przemocy, nieuzasadnionej agresji czy uzurpacji władzy”, zwracają uwagę na dokonującą się radykalizację pop-kultury i podkreślają rolę instytucji publicznych, które będąc "dobrem wspólnym wszystkich obywateli i obywatelek - muszą uczulać nas na sprawy palące". Autorzy proponują, by wystawę przygotował międzynarodowy zespół kuratorów, „który zaprezentowałby szeroki kanon sztuki nowoczesnej w interdyscyplinarnym kontekście historycznym i geopolitycznym”.

Dotychczas pod listem podpisało się kilkudziesięciu ludzi kultury, m.in. Michał Zawada, Jakub Majmurek, Ziemowit Szczerek, Agata Bielik-Robson, Katarzyna Wąs i Jakub Kornhauser.

Autorzy listu podkreślają, że zdają sobie sprawę z napiętych planów MNK, a co za tym idzie liczą się z odrzuceniem ich pomysłu. Ale mimo to, ani zapału ani nadziei im nie brakuje. - Nie uprzedzajmy faktów. Pozwólmy dyrekcji MNK spokojnie przemyśleć naszą propozycję. Znając realia funkcjonowania instytucji tej skali wiem, że przemyślana odpowiedź na taki postulat wymaga czasu - mówi historyk sztuki, Paweł Brożyński.

Brożyński dodaje, że MNK nie przypadkowo zostało wybrane na adresata listu. - Andrzej Betlej i Andrzej Szczerski wielokrotnie podkreślali, że MNK jest muzeum wyjątkowym – najważniejszym w Polsce. Jeżeli przyjąć, że tak jest – a obiektywnie rzecz biorąc wiele argumentów na poparcie tej tezy można by znaleźć, choć nie chciałbym umniejszać innym znakomitym muzeom w Polsce – to ciąży na tym muzeum szczególna odpowiedzialność - wyjaśnia.

Tymczasem, dyrektor muzeum, Andrzej Betlej mówi, że "Ad hoc doprawdy trudno dyskutować z ideą tak pojemną". - Rozumiem, że w ślad za listem (który bezpośrednio nie został przekazany Muzeum), przedstawione zostaną konkretne propozycje. Światowe doświadczenie kuratorskie oraz realia pracy muzealnej ukazują, że dobry, przemyślany, wysokiej jakości scenariusz wystawy sztuki w nurcie krytycznym to co najmniej rok wytężonej pracy. tak więc... czekamy - komentuje.

Pełną treść listu można przeczytać na stronie petycjeonline.com. Inicjatywie towarzyszy też facebookowa strona: Listo Otwarty do Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wątpiący
Nie podoba mi się ten list. Każdy kto kiedykolwiek przygotowywał dużą, międzynarodową wystawę, wie, że same przygotowania zajmują od 1,5 do 2 lat. I takich przygotowań nie zaczyna się od robienia szumu w prasie. Obawiam się, że tu nie chodzi o wystawę ani o ideały, ale o wylansowanie się. Ciekawe, czy panowie, którzy wpadli na pomysł wielkiej międzynarodowej wystaw zadowoliliby się "mniejszą" wystawą (w końcu koszty tej międzynarodowej też nie byłby małe), na której... pokaże się ich prace... opublikuje ich teksty.
E
Eltron
...ale się zbliża.
E
Eltron
...a faszyzm wydawał się daleko, ale się zbliżają.
Kto tego nie widzi, struś.
m
mwk
Pokazać portrety i życiorysy "utrwalaczy władzy ludowej" tak jak była wystawa w pałacu sztuki "TWARZE BEZPIEKI".
Pokazać sekretarzy, kierowników WUML, lektorów partyjnych z PZPR, aktyw robotniczy, kolektywy w zakładach pracy, cenzorów itd, itp, Podać ile mieli dzieci i gdzie są usadowione. Pokazać czy na nagrobkach mają sierp i młot, czy też symbole religijne.
K
Krakauer
Przez ile lat mozna odgrzewac temat faszyzmu i antysemityzmu ? A moze wystawa o zbrodniach komunizmu jest bardziej na miejscu. Czasy jakby nie bylo nam blizsze, a uczestnicy ( zbrodniarze i ofiary ) czesto jeszcze zyja.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska