„Obserwując narastające w naszym kraju nastroje nacjonalistyczne, faszystowskie, a nawet nazistowskie, pragniemy (...) zwrócić się do Panów z propozycją organizacji dużej międzynarodowej wystawy prezentującej sztukę sprzeciwiającą się takim postawom” - tak zaczyna się list, który w poniedziałkowy wieczór został opublikowany na stronie petycjeonline.com.
W piśmie autorzy wymieniają wybitnych artystów (m.in. Delacroix, Grosza, Picassa, Wróblewskiego), którzy manifestowali sprzeciw wobec „ aktów przemocy, nieuzasadnionej agresji czy uzurpacji władzy”, zwracają uwagę na dokonującą się radykalizację pop-kultury i podkreślają rolę instytucji publicznych, które będąc "dobrem wspólnym wszystkich obywateli i obywatelek - muszą uczulać nas na sprawy palące". Autorzy proponują, by wystawę przygotował międzynarodowy zespół kuratorów, „który zaprezentowałby szeroki kanon sztuki nowoczesnej w interdyscyplinarnym kontekście historycznym i geopolitycznym”.
Dotychczas pod listem podpisało się kilkudziesięciu ludzi kultury, m.in. Michał Zawada, Jakub Majmurek, Ziemowit Szczerek, Agata Bielik-Robson, Katarzyna Wąs i Jakub Kornhauser.
Autorzy listu podkreślają, że zdają sobie sprawę z napiętych planów MNK, a co za tym idzie liczą się z odrzuceniem ich pomysłu. Ale mimo to, ani zapału ani nadziei im nie brakuje. - Nie uprzedzajmy faktów. Pozwólmy dyrekcji MNK spokojnie przemyśleć naszą propozycję. Znając realia funkcjonowania instytucji tej skali wiem, że przemyślana odpowiedź na taki postulat wymaga czasu - mówi historyk sztuki, Paweł Brożyński.
Brożyński dodaje, że MNK nie przypadkowo zostało wybrane na adresata listu. - Andrzej Betlej i Andrzej Szczerski wielokrotnie podkreślali, że MNK jest muzeum wyjątkowym – najważniejszym w Polsce. Jeżeli przyjąć, że tak jest – a obiektywnie rzecz biorąc wiele argumentów na poparcie tej tezy można by znaleźć, choć nie chciałbym umniejszać innym znakomitym muzeom w Polsce – to ciąży na tym muzeum szczególna odpowiedzialność - wyjaśnia.
Tymczasem, dyrektor muzeum, Andrzej Betlej mówi, że "Ad hoc doprawdy trudno dyskutować z ideą tak pojemną". - Rozumiem, że w ślad za listem (który bezpośrednio nie został przekazany Muzeum), przedstawione zostaną konkretne propozycje. Światowe doświadczenie kuratorskie oraz realia pracy muzealnej ukazują, że dobry, przemyślany, wysokiej jakości scenariusz wystawy sztuki w nurcie krytycznym to co najmniej rok wytężonej pracy. tak więc... czekamy - komentuje.
Pełną treść listu można przeczytać na stronie petycjeonline.com. Inicjatywie towarzyszy też facebookowa strona: Listo Otwarty do Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program odc. 12
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto