To już 51. sezon akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Rozpoczął się listopadzie i potrwa aż do marca. Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię oraz zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około stu tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy oraz wybrane dni świąteczne i są bezpłatne (uczestnicy pokrywają we własnym zakresie tylko koszty biletów wstępu itp.), a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową (12 wycieczek), srebrną (16 wycieczek), złotą (20 wycieczek) albo z Pawim Piórem (22 wycieczki i 10 prelekcji).
Do tej pory odbyło się już kilkadziesiąt spacerów. Ich uczestnicy mieli okazję m.in. zwiedzić Grzegórzki, Kazimierz, Podgórze i Nowy Kleparz, dowiedzieć się ciekawostek o krakowskich ratuszach, zakonach i klasztorach, posłuchać o dawnych miejskich gospodach, zajazdach i drukarniach, wybrać się na Planty, pospacerować ścieżkami Jana Pawła II i szlakiem Wyspiańskiego, Matejki, Kościuszki, Łokietka czy Długosza, zdobyć wiedzę o obronności Krakowa w dawnych wiekach, poznać tajemnice ulicy Kalwaryjskiej albo obejrzeć place naszego miasta oraz jego gotyckie zabytki.
Aż pięć ciekawych tras do wyboru
Na ten weekend Koło Grodzkie PTTK zaplanowało aż pięć ciekawych spacerów. Warto zarezerwować sobie czas, by wziąć w nich udział. W sobotę 25 lutego odbędą się następujące spacery: „Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Marcina” (zbiórka przed kościołem, ul. Grodzka 58, godz. 9), „Kraków w okresie międzywojennym” (zbiórka przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiański przy ul. Westerplatte 15 o godz. 9:30) oraz „Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach” (zbiórka przed pomnikiem Jana Pawła II, godz. 10).
Natomiast w niedzielę 26 lutego będzie można wybrać się na spacery: „Dzieje krakowskich lazaretów i szpitali” (zbiórka: Dom Turysty, godz. 9) oraz „Tajemnice ulicy Krupniczej” (zbiórka przed teatrem Bagatela o godz. 9:30). Prócz tego w niedzielę zaplanowano również Stanisława Jacka Kołodziejczyka zatytułowany „Pojubileuszowo-imaginacyjnym spacerem po Krakowie wraz z Adamem Chmielem”. Wykład obędzie się w sali konferencyjnej PTTK (ul. Zyblikiewicza 2b) o godz. 10.30.
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któryś ze spacerów zostanie odwołany.
Programy miesięczne wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK, u kierownika obsługi tras oraz w gablocie informacyjnej przy ulicy Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).
