https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmek dołączył do Aglomeracji Oświęcimskiej. Na początek seniorzy będą mieć ulgowe bilety na pływalnię w Oświęcimiu [ZDJĘCIA]

BOK
Paweł Waligóra / UM w Chełmku
Jak podkreślają uczestnicy Aglomeracji Oświęcimskiej, formuła tego projektu jest otwarta i mogą do niej przystępować kolejne gminy.

Chełmek jako trzecia gmina dołączył do Aglomeracji Oświęcimskiej, którą na początku tego roku utworzyły miasto Oświęcim wspólnie z gminą wiejską Oświęcim. Na początek skorzystają z tego seniorzy z gminy Chełmek, którzy od stycznia 2020 roku po wyrobieniu sobie karty seniora będą mogli korzystać z ulgowych biletów na krytą pływalnię w Oświęcimiu.

Trójstronne porozumienie w sprawie rozszerzenia Aglomeracji Oświęcimskiej podpisali burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek. Jak powiedział burmistrz Saternus, porozumienie odpowiada wyzwaniu obecnej chwili. - Cieszę się, że Oświęcim wziął na siebie rolę lidera tego przedsięwzięcia, takie oczekiwania wyrażałem już zresztą wcześniej - powiedział Andrzej Saternus. Jego zdaniem, ta współpraca jest ważna szczególnie w perspektywie nowego podziału środków unijnych i tworzenia strategii województwa. - Nie zawsze przy tym pamięta się o nas, za wiodące uznając Kraków, Tarnów i Nowy Sącz - dodaje burmistrz Chełmka.

Lista spraw, którymi chcą zająć się razem trzy samorządy jest długa. Jako priorytet zgodnie wskazują walkę ze smogiem.
Planują także występowanie o pieniądze z funduszy unijnych na wspólne przedsięwzięcia. Uczestnicy aglomeracji chcą także realizować razem zadania dotyczące kultury, oświaty, sportu, turystyki i rekreacji. W tym ostatnim przypadku prezydent Oświęcimia uważa, że polem do współpracy może być system roweru aglomeracyjnego, do którego utworzenia przymierza się miasto wspólnie z gminą Oświęcim.

Jak podkreślają uczestnicy Aglomeracji Oświęcimskiej, formuła tego projektu jest otwarta i mogą do niej przystępować kolejne gminy. Jest to jeden z pierwszych w skali województwa małopolskiego projektów o woli współpracy dwóch oddzielnych, a zarazem sąsiadujących samorządów. Dzięki niemu łatwiej o kompleksowe rozwiązywanie problemów, jakie napotykają funkcjonując obok siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
co ca brednie

to są brednie. żadne z tych miasteczek nie ma potencjału na ośrodek subregionlany nawet w porównaniu z Tarnowem i Sączem i nigdy mieć nie będzie ze względu na masową depopulację.akurat wasze miasteczka wykazują ciążenie do Krakowa, a wy marni samorządowcy chcecie ludziom wmówić, że jest inaczej. nauczcie się czytać dane.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska