Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmek. Mieszkańcy przeciw produkcji plastików w samym środku lasu. To tereny po dawnej jednostce wojskowej

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Ludzie obawiają się, że będzie to po prostu kolejne składowisko śmieci bez kontroli i z czasem sprawa może przybrać obrót jak w Trzebini, gdzie doszło do wybuchu pożaru na składowisku i w efekcie skażenia terenu

Mieszkańcy gminy Chełmek protestują przeciwko sprzedaży terenów po byłej jednostce wojskowej, znajdujących się w środku lasu. Grunt miałby służyć firmie zajmującej się składowaniem i produkcją plastików. W ciągu kilku dni pod petycją w tej sprawie podpisało się blisko 1300 osób. Ludzie obawiają się zagrożenia dla środowiska i własnego zdrowia.

Pod koniec lipca br. Agencja Mienia Wojskowego Oddział Regionalny w Krakowie przeprowadziła przetarg obejmujący dwie działki o powierzchni ok. 0,56 ha po jednostce rakietowej obrony powietrznej w Bobrku (gm. Chełmek). Wygrała go firma Hewitech Polska spółka z o.o., a wylicytowana kwota wyniosła blisko 601 tys. złotych.

Tylko jedna oferta

- Przetarg nieograniczony oznacza, że mógł do niego przystąpić każdy pod warunkiem wpłaty wadium w określonej wysokości i terminie - zaznacza Michał Pyzik, kierownik działu marketingu w krakowskim Oddziale AMW. Dodaje, że w takiej sytuacji agencja nie może nikomu blokować i ograniczać prawa do brania udziału w przetargach. W tym przypadku objął on ok. 20 proc. całego dawnego terenu wojskowego w Bobrku i była tylko jedna oferta - wspomnianej spółki.

Na ślad przetargu na początku listopada natrafił przypadkowo Paweł Romanik, mieszkaniec Bobrka, który ma dom w odległości ok. 1 km od byłych terenów wojskowych. - Nikt nie poinformował mieszkańców o tym, że działki zostały sprzedane firmie zajmującej się składowaniem i produkcją plastiku - mówi Paweł Romanik.

Na własną rękę postanowił szukać informacji o przetargu i firmie, która go wygrała, a jednocześnie nagłośnić szerzej cały problem. Nie ukrywa niepokoju, podobnie jak wielu innych mieszkańców Bobrka, Gorzowa, Chełmka, a także gminy Libiąż w związku z celem, na jaki AMW sprzedała grunt w samym środku lasu.

Obawy ludzi

Mieszkaniec Bobrka sprawą postanowił także zainteresować Ministerstwo Środowiska, ale na początek usłyszał, że nie jest stroną w tej sprawie. W tej sytuacji wystąpił z otwartą petycją do departamentu ochrony przyrody w Ministerstwie Środowiska, a jednocześnie do wszystkich mieszkańców, wyrażając w niej sprzeciw wobec planowanej inwestycji. W ciągu kilku dni tylko w internecie podpisało się pod nią blisko 1300 osób. W tych dniach petycja będzie kolportowana również w formie papierowej wśród mieszkańców gminy Chełmek.

Zdaniem wielu z nich, składowanie i produkcja plastików oznaczać będzie dewastację dla przyrody. Zwracają uwagę, że możliwości kontroli w środku lasu będą ograniczone. - Są przecież inne miejsca w niedalekiej odległości, w tym strefy ekonomiczne, które są przystosowane pod tego typu działalność - zauważa Renata Oleś, inna mieszkanka Bobrka.

Część obawia się, że będzie to po prostu kolejne składowisko śmieci bez kontroli i z czasem sprawa może przybrać obrót jak w Trzebini, gdzie doszło do wybuchu pożaru na składowisku i w efekcie skażenia terenu. W samym Bobrku i Gorzowie mieszkańcy dodają, że już są narażeni na uciążliwą działalność ze strony pobliskiej huty aluminium, a tu jeszcze chce im się zafundować produkcję plastiku w sąsiedztwie.

Apel burmistrzów

- Obawy mieszkańców są uzasadnione, tym bardziej że tak wiele jest niewiadomych - przyznaje Jacek Pyrek, mieszkaniec Chełmka i zarazem radny powiatowy, który skierował sprawę do posłów Beaty Szydło i Zbigniewa Biernata.
Z apelem o wstrzymanie sprzedaży wspomnianych terenów firmie Hewitech do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka wystąpili burmistrzowie Chełmka Andrzej Saternus i Libiąża Jacek Latko.

Uważają, że przeznaczenie pozostałych po jednostce wojskowej terenów i hangarów na działalność gospodarczą w zwartym kompleksie leśnym jest nieporozumieniem.

Firma Hewitech, która ma siedzibę w Niemczech, jest producentem elementów z tworzyw wykorzystywanych m.in. w chłodniach kominowych i oczyszczaniu ścieków. Od lat prowadzi działalność w Polsce.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska