Zobacz także: Oświęcim: napadł na sklep i dostał wyrok w zawieszeniu
- Za pierwszym razem na wrzątku tworzy się żółtawa piana. Za drugim jest już lepiej. Jednak i tak strach ją pić, bo nie wiadomo, czy nie ma w niej bakterii - mówi pani Maria.
Podobnego zdania jest Aneta Szczepanek. Kilka dni temu po kąpieli jej synkowi wyskoczyła na ciele wysypka. Musiała pójść z nim do lekarza. Dodaje, że nawet uprana bielizna nie jest tak czysta jak powinna.
Krzysztof Tokarski, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, przyznaje, że parametry wody z ujęcia Gamrot w Dziećkowicach znów się pogorszyły. Woda jest badana codziennie w specjalistycznym laboratorium w Bielsku-Białej.
- Dotychczasowe wyniki badań mikrobiologicznych nie wykazały jednak obecności jakichkolwiek bakterii - podkreśla prezes Tokarski.
Czytaj także: Wybory 2011 w Krakowie. Tak głosowały dzielnice
Jest szansa, że dopiero za dwa lata skończą się w Chełmku problemy z brudną wodą. Gmina szykuje się do budowy i modernizacji systemu wodociągowego. Do końca tego roku ma zostać opracowany projekt tej inwestycji. Początek prac zaplanowano na początek przyszłego roku, a zakończenie na czerwiec 2013 roku.
- Efektem tej inwestycji będzie zmiana sposobu uzdatniania wody. Skorzystają z tego mieszkańcy, ponieważ woda będzie nie tylko lepszej jakości, ale też i smaczniejsza - zapewnia Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.
Budowa i modernizacja wodociągów kosztować ma blisko 12 milionów złotych. 85 procent tej kwoty pochodzić będzie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska. Pozostałe 15 procent to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
- Mam nadzieję, że po tych pracach woda wreszcie będzie czysta. Na razie strach ją pić - podkreśla Maria Lignar.
Najnowsze wyniki wyborów 2011: PO i PiS
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!