Skażenie wody bakteriami z grupy coli oraz enterokokami kałowymi stwierdził Sanepid w czwartek, 19 września 2024 r. Dlatego wprowadzono zakaz używania wody z wodociągu Jerzmanowice do celów spożywczych i higienicznych, co dotyczyło dotyczy czterech części miejscowości tej gminy i częściowo dwóch miejscowości w gminie Wielka Wieś.
- Po otrzymaniu informacji w czwartek, 19 września natychmiast zaczęliśmy czyszczenie. Zakład Wodociągi Gminne w Jerzmanowicach przeprowadził dezynfekcję i chlorowanie wodociągu oraz płukanie. Już na drugi dzień zleciliśmy prywatnej firmie badanie wody. I już w weekend okazało się, że woda jest czysta. Można było korzystać. Nie mieliśmy natomiast oficjalnego stanowiska Sanepidu, ale poinformowaliśmy mieszkańców o sytuacji i powtórnym badaniu. Natomiast na oficjalny komunikat Sanepidu musieliśmy czekać do poniedziałku - mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia.
W poniedziałek, 23 września z rana do gminy Jerzmanowice-Przeginia dotarł komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie o przydatności wody do spożycia.
W piśmie Sanepidu jest informacja, że diagnostyka laboratoryjna wykazała, że jakość prób wody pobranych 20 września pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. W związku z powyższym woda może być używana do picia, jak również innych celów domowych.
Walka z powodzią w gminie Liszki trwała trzy dni. Strażacy p...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
