Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmiec przygarnie uczniów i subwencję

Iwona Kamieńska
Na kształcenie dzieci z autyzmem subwencja jest dużo wyższa
Na kształcenie dzieci z autyzmem subwencja jest dużo wyższa archiwum fundacji Mada
Władze Nowego Sącza zrezygnowały z prowadzenia klas dla dzieci autystycznych w Szkole Podstawowej nr 6, więc inicjatywę - łącznie z wysoką subwencją oświatową - przejął sąsiedni Chełmiec. Od września w tamtejszym Zespole Szkół będzie specjalny oddział dla dzieci z autyzmem.

O likwidacji klas integracyjnych w sądeckiej "szóstce" głośno było jesienią ubiegłego roku.

Decyzję władz miasta krytykowali rodzice i działacze fundacji Mada, wspierającej rodziny borykające się z problemem autyzmu.

Przekonywanie, że istnienie klas dla dzieci autystycznych w normalnej szkole jest korzystne dla uczniów, nie przyniosło spodziewanego skutku. W ratuszu postanowiono, aby edukację dzieci z autyzmem przenieść do szkoły specjalnej.

- Dzieci niepełnosprawne lepiej się rozwijają dzięki integracji choćby w postaci "bycia obok" zdrowych rówieśników - podkreśla Bożena Fryc, założycielka fundacji Mada i matka syna cierpiącego na autyzm.

- Wspólna nauka służy także zdrowym dzieciom, ucząc ich tolerancji. Zrozumiał to wójt Chełmca, godząc się na utworzenie klas dla dzieci z autyzmem w podstawówce i gimnazjum, co będzie przedsięwzięciem pionierskim w naszym regionie.

- Jest potrzeba, więc należy pomóc - komentuje Bernard Stawiarski, wójt Chełmca.
Deklarację podjęcia nauki w Chełmcu złożyło już kilka rodzin dzieciaków z Nowego Sącza.

Szkoła nie musi obawiać się o koszty związane z niełatwym procesem edukacji dzieci z autyzmem, bo rządowa subwencja na jednego ucznia jest dziesięciokrotnie wyższa niż na dziecko zdrowe.

- Roczna subwencja oświatowa na zdrowe dziecko wynosi około 5 tysięcy złotych. Dla ucznia z autyzmem to kwota rzędu 50 tysięcy - mówi Jadwiga Krzeszowiak, dyrektor Mady.

Bożena Fryc liczy na podobne inicjatywy w innych gminach na Sądecczyźnie. Fundacja ma pod opieką około 50 rodzin z chorymi dziećmi w różnym wieku. Pochodzą one z różnych zakątków regionu, nie wszystkie uczą się w przyjaznym i przystosowanym otoczeniu.

Co ciekawe, chełmiecką inicjatywę pozytywnie postrzega też dyrektor Wydziału Edukacji w sądeckim magistracie Waldemar Olszyński.

- Im większy wybór w ofercie kształcenia, tym lepiej. W naszym przypadku uważamy, że najlepsze warunki mamy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym - nadmienia Olszyński. - Stąd decyzja o wygaszeniu klas w Szkole Podstawowej nr 6. Szanuję jednak również argumenty osób, które wybiorą naukę swoich dzieci w szkole w Chełmcu.

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

5 czerwca z Gazetą Krakowską kupisz "Euro 2012 Niezbędnik Kibica"

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska