Problem wznowienia kursów MPK na terenie gminy Chełmiec pojawia się niemal na każdej sesji rady gminy. Atmosferę podgrzewa również fakt, że ostatnio umowę na świadczenie usług podpisały z sądecką spółką władze gminy Łukowica.
Wprawdzie Jerzy Leszczyński, prezes MPK przedstawił Bernardowi Stawiarskiemu propozycję uruchomienia podobnych połączeń, ale wójt gminy Chełmiec nie jest zadowolony z zaproponowanego kosztorysu.
Kpina z władz Chełmca?
Stawiarski przekonuje, że władze gminy nie otrzymały żadnej kompleksowej propozycji uruchomienia komunikacji MPK na swoim terenie.
- Przedstawiony przez prezesa niepodpisany „świstek papieru” to kpina - przekonuje.
Jak mówi wójt, z informacji ustnych otrzymanych od prezesa Leszczyńskiego wynika, że, uruchomienie połączeń w gminie miałoby kosztować Chełmiec 600 tys. zł rocznie. Co więcej, koszt ten obejmuje jedynie wybrane miejscowości z gminy a nie cały jej obszar.
- Przedstawione w tabeli wyliczenia obarczone są błędami - dodaje wójt i tłumaczy, że chodzi tu m.in. o niezgodność miesięcznej liczby tzw. wozokilometrów po przeliczeniu w ujęciu rocznym.
Co z obiecaną współpracą?
Wznowienie kursów MPK w gminie Chełmiec to oczko w głowie opozycyjnych radnych. Jest wśród nich Jakub Ledniowski (PiS), który od lat postuluje konieczność powrotu sądeckich autobusów.
- W kampanii wyborczej wójt zapowiadał powrót komunikacji publicznej - mówi Ledniowski i podkreśla, że mieszkańcy gminy liczyli na dobrosąsiedzką współpracę wójta Stawiarskiego i Ludomira Handzla prezydenta Nowego Sącza.
- Transport publiczny jest nam bardzo potrzebny, bo mamy w gminie problemy z komunikacją - opowiada.
Ledniowski jest przekonany, że radni, zgodziliby się zapłacić MPK kwotę powyżej pół miliona złotych.
- Tu przecież chodzi o dobro mieszkańców naszej gminy - podkreśla.
Radny przywołuje również słowa prezydenta Handzla, który miał stwierdzić w jednym z wywiadów, że MPK przygotowało kompleksową ofertę i trafiła ona do władz gminy.
- Wystosowałem zresztą interpelację w sprawie podania do publicznej wiadomości kosztorysu oferty - zaznacza.
To obowiązek gminy
Gmina Chełmiec, podobnie jak wszystkie inne polskie gminy ma obowiązek zapewnić mieszkańcom możliwość korzystania z transportu publicznego. Jeszcze w marcu wójt informował, że do wsi Rdziostów, Librantowa i Dąbrowa będą jeździć autobusy nowosądeckiego MPK. Kursy miały być uruchomione końcem kwietnia, ale pomimo że deklaracji o chęci współpracy do wznowienia kursów jak na razie nie doszło.
FLESZ - Wywóz śmieci droższy dla tych, którzy nie segregują
