https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Archeolodzy natrafili na ślad średniowiecznego dworu. To przełomowe odkrycie [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Przełomowe odkrycie przyniosły prace wykopaliskowe prowadzone przy Muzeum w Chrzanowie. Archeolodzy natrafili tam na dwie przypory, które prawdopodobnie są fragmentem średniowiecznego dworu.

Do tej pory jedynie wzmianka w dokumentach źródłowych o pożarze dworu w 1430 r. i udziale w jego gaszeniu strażników miejskich potwierdzała istnienie takiej budowli. W końcu udało się odkryć namacalne dowody jego istnienia.

- Stawiamy wstępną hipotezę, że jest to fragment średniowiecznego dworu - mówi dr Jacek Pierzak, archeolog koordynujący prace w Chrzanowie.

Początkowo sądzono, że odkryte fragmenty murów to południowa ściana XVIII-wiecznego dworu Ossolińskich. Nie znajdują się one jednak pod kątem prostym do pozostałych ścian, a wg. planu budynku tak właśnie było. Konstrukcja murów wskazuje na to, że są to przypory.

- Stawiane były w dwóch przypadkach. Pierwszy, gdy coś się waliło, ale tu mamy stabilne, piaskowe podłoże. Drugi to, gdy budowla była wysoka, wieżowa - wyjaśnia Jacek Pierzak.

Okres budowy przypór potwierdzają także nawarstwienia znajdujące się w ziemi oraz znalezione średniowieczna ceramika i monety m.in. Wacława II Czeskiego z 1300-1305 r oraz Denar Jagielloński być może Władysława Jagiełły.

- To najstarsze monety znalezione podczas naszych trzyletnich prac archeologicznych - dodaje Marek Szymaszkiewicz z Muzeum w Chrzanowie.

Odkryte fragmenty muru nie dają pełnego obrazu. Konieczne są dalsze prace wykopaliskowe w kierunku ul. Mickiewicza. Do tego potrzebna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- W tym roku wykonane zostaną jeszcze dwa duże wykopy po drugiej stronie ulicy. Także dopiero w przyszłym roku będziemy mieli okazję poszukać narożników dworu. Wszystko zaczyna układać nam się w całość - cieszy się Jacek Pierzak.

FLESZ - Nowy groźniejszy gatunek kleszcza dotarł do Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

???
a dalczego prace prowadzi wojewódzki urząd zabytków z Katowic a nie Krakowa czy zapmnieliscie w jakim wojeództwie jesteście?
x
xyz
Świetna wiadomość! Gratulacje dla Panów Szymaszkiewicza i Pierzaka. Choć Pan Mazur nie kwapił się by wcześniej cokolwiek zrobić, a szkoda. Dobrze, że UM wspiera! Wspaniała wiadomość!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska