Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Coraz więcej ludzi wsiada na rower. Brakuje jednak bezpiecznych ścieżek i dróg

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Gmina Chrzanów posiada duży potencjał do tego, aby rower stał się w niej nie tylko formą rekreacji, ale także środkiem codziennego transportu. By tak się stało, niezbędne są jednak inwestycje.

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, by na drogach ponownie zaroiło się od rowerzystów. Większość jazdę na jednośladzie traktuje jako formę rekreacji, a nie środek transportu.

- W mieście drogi są ruchliwe i wąskie. Samochody często mijają rowerzystów o centymetry. Taka jazda jest niebezpieczna - mówi Tomasz Stanek, rowerzysta z Chrzanowa.

To skutecznie zniechęca go, by jeździć rowerem do pracy. Po niej natomiast chętnie na niego wsiada i mknie w kierunku leśnych ścieżek, gdzie można pojeździć bezpieczniej. Sam dojazd do nich bywa kłopotliwy.

- Przede wszystkim brakuje bezpiecznej ścieżki do Puszczy Dulowskiej. Jest tylko kawałek na ul. Topolowej, a dalej nic. Jazda z dzieckiem między samochodami tą drogą? Nie bardzo - mówi Katarzyna Miętkiewicz, rowerzystka z Chrzanowa. Teraz dojazd do puszczy jest jeszcze trudniejszy, bo tą trasą wytyczono objazd po zamknięciu wiaduktu w Trzebini.

Jest koncepcja przebiegu tras

Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Chrzanowie przygotowano analizę przebiegu tras rowerowych na terenie gminy. Dokument ten wytyka braki i pokazuje możliwości rozwoju.

- Chcemy umożliwić mieszkańcom bezpieczne poruszanie się rowerem - zapewnia Jolanta Piecuch, zastępca burmistrza Chrzanowa.

Wystarczyłoby 7 km tras, aby połączyć najważniejsze miejsca w mieście. Także ukształtowanie terenu jest stosunkowo przyjazne. Poza bezpiecznymi drogami brakuje takiej infrastruktury jak parkingi rowerowe, a szczególnie te zadaszone.

- Dokument pokazuje pierwsze, najprostsze działania, które możemy podjąć, by ułatwić życie rowerzystom - dodaje Jolanta Piecuch.

Rodzinny Rajd Rowerowy. Pogoda nie odstraszyła rowerzystów [...

Kontrapasy w centrum

Budowa nowych dróg rowerowych to poważne wyzwanie. Na pierwszy ogień pójdzie zatem zmiana organizacji ruchu w centrum miasta i utworzenie tzw. kontrapasów. Dzięki nim rowerzyści będą mogli jeździć jednokierunkowymi ulicami pod prąd. Takich w centrum jest bardzo dużo.

Urzędnicy liczą, że takie zmiany na najważniejszych drogach uda się wprowadzić jeszcze przed wakacjami. Kontrapasy mają powstać na ulicach Sądowej, Matejki, Mieszka I, Kasztanowej, Głównej oraz przy Placu 1000-lecia od skrzyżowania z ul. Śląską do skrzyżowania z ul. Kusocińskiego.

Należy pamiętać o tym, że zarządcą ruchu w gminie jest powiat, więc każda propozycja wymaga akceptacji starosty.

Kiedy nowe drogi?

Nowe drogi, ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe mają powstawać systematycznie przy okazji remontów ulic. Do tego zatem, by Chrzanów stał się dla rowerzystów przyjaznym miastem, droga jest daleka.

Potrzebne są duże zmiany, aby rower mógł zastąpić inne środki codziennego transportu. Nie tylko musi powstać rozbudowana infrastruktura rowerowa i powinny zmienić się nawyki ludzi przyzwyczajonych do jazdy samochodem.

- Muszą w to zaangażować się także pracodawcy np. stworzyć miejsce do przebrania się, czy odświeżenia po podróży - dodaje Jolanta Piecuch.

Urzędnicy nie mają jednak wątpliwości, że należy inwestować w rozwój komunikacji rowerowej, szczególnie w dobie walki ze smogiem.

Rajdy rowerowe

Jedna z najpopularniejszych imprez rowerowych w regionie odbędzie się 1 maja. Uczestnicy wystartują o godz. 10 z błoń przy Sanktuarium w Płokach. Do wyboru są dwie trasy. Krótsza liczy 16 km, dłuższa 29 km. Na mecie losowane będą nagrody. Zgłoszenia przyjmowane będą do 28 kwietnia przez stronę www.RajdPloki.pl i w dniu imprezy w godz. 8.30-9.30. Udział jest bezpłatny.

Rekreacyjny Rajd Rowerowy Kraków - Trzebinia

Najważniejsza impreza rowerowa w regionie odbędzie się 5 maja. Tym razem metą rajdu będą ogrody klasztorne przy Bazylice Mniejszej w Trzebini. Zaplanowano dwie trasy. Od godz. 11 na 47 km trasę wyruszą rowerzyści z krakowskich Błoń, natomiast o godz. 13 na 17 km trasę spod zamku w Rudnie. Bezpłatne zapisy w dniu startu. Na mecie tradycyjnie czekać będzie ciepły posiłek oraz loteria z atrakcyjnymi nagrodami.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska