https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Chrzanów. Nowe autobusy już jeżdżą. Mają być zachętą do jazdy komunikacją publiczną [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Pierwsze nowe autobusy w poniedziałek wyjechały a ulice Chrzanowa, Libiąża i Trzebini. Są to nowoczesne, ekologiczne pojazdy, którymi podróżuje się w bardzo komfortowych warunkach.

11 z 20 zakupionych autobusów zaparkowało w piątek przy placu 1000-lecia w Chrzanowie, gdzie odbyła się ich oficjalna prezentacja. Każdy mógł wejść do środka i przyjrzeć się im z bliska. Największe zainteresowanie wzbudziły biletomaty.

- To świetne rozwiązanie. Nie trzeba będzie już zawracać głowy kierowcy i płacić więcej u niego za bilet. Największym plusem jest możliwość płacenia zbliżeniowo kartą. Często nie miałem drobnych - mówi Dominik Wacławek, który przyszedł z ojcem zobaczyć nowe autobusy.

Obsługa biletomatu jest prosta i intuicyjna. Dzieci chętnie testowały urządzenia. Pasażerom bardzo przypadły do gustu także takie udogodnienia jak ogólnodostępne łącza USB, służące do ładowania urządzeń mobilnych, oraz stabilny internet bezprzewodowy o prędkości 2 mb/s.

Zmiana standardów

Komunikacja publiczna w powiecie chrzanowskim zmienia swoje oblicze. Stare, wysłużone, kopcące autobusy to już przeszłość. Jeszcze w 2008 r. średni wiek tych pojazdów wynosił aż 13 lat. To były czasy, gdy za „nowy” uważano dość wysłużony autobus sprowadzony z zagranicy. Dziś zupełnie zmieniły się standardy. Od 1 marca średnia wieku autobusu to dwa lata. Poza 20 nowymi, pasażerów wozić będzie 10 nieco starszych.

Zakupione zostały cztery typy autobusów. Najmniejsze to dwa 60-osobowe solarisy. Najwięcej jest 92-osobowych solarisów. Są też sory z 82 miejscami i dwa duże solarisy, które mogą zabrać 130 pasażerów. Większość, bo 16 z nich, napędzana jest gazem CNG. Te na ropę spełniają natomiast normę Euro 6. Warto dodać, że te na gaz emitują o połowę mniej hałasu od tych napędzanych dieslem.

- Wielkość autobusów została dostosowana do obsługiwanych przez nas linii - wyjaśnia kryteria wyboru pojazdów Marek Dyszy, przewodniczący Związku Komunalnego „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie.

Wszystkie są klimatyzowane i niskopodłogowe, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, starszych i ludzi z wózkami z dziećmi. Nie trzeba pokonywać już wysokich stopni, by dostać się do środka. Dzięki rozsuwanej pochylni wjechanie i wyjechanie z autobusu stało się bardzo proste. Osoby na wózkach już w piątek przetestowały to rozwiązanie. Były zadowolone.

Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwać będzie moni-toring wewnątrz pojazdu, składający się z siedmiu kamer. Informacja o kolejnych przystankach będzie wyświetlana na monitorach LCD oraz prezentowana głosowo.

Z tych nowych 20 autobusów najwięcej - 10 sztuk - kursować będzie na liniach 9 i 15.

Autobusy kosztowały 20,3 mln zł. Ich zakup był możliwy dzięki pozyskaniu dofinansowania w wysokości 17,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Popularyzacja komunikacji

Zakup nowych autobusów to jeden z elementów popularyzacji komunikacji publicznej. Ma to rozwiązać problem zakorkowanych miast i być jednym z narzędzi walki ze smogiem.

- Nowe autobusy to szansa, by przekonać ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej. Samochodów przybywa, wiele osób narzeka, że brakuje miejsc parkingowych. Trzeba zmienić nawyki mieszkańców - podkreśla Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa.

Obecnie ludzie są coraz bardziej wygodni. Wsiadają do samochodu, nawet gdy potrzebują pokonać kilkaset metrów. Doskonale ten problem rozumie Stanisław Sorys, wicemarszałek małopolski.

- Trzeba stworzyć dobrą alternatywę dla jazdy samochodem. Komunikacja publiczna musi być przede wszystkim, szybka, a do tego nowoczesna i z miłą obsługą. Wtedy to ma sens - przekonuje Stanisław Sorys.

Uzupełnieniem komunikacji publicznej ma być Szybka Kolej Aglomeracyjna.

Ekologiczna komunikacja

63 nowe autobusy w naszym regionie. Łącznie tyle nowych pojazdów będzie wozić pasażerów w powiatach chrzanowskim, olkuskim i oświęcimskim. W kwietniu br. 20 autobusów trafi do Oświęcimia. W większości będą to solarisy. Później, pod koniec roku, nowe autobusy mają pojawić się na ulicach Olkusza. Tamtejszy związek komunikacyjny zakupił 23 pojazdy. W obu przypadkach wymiana taboru była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Od początku obecnego roku nowe autobusy są w Andrychowie w pow. wadowickim.

Autobusy elektryczne kolejnym krokiem? Obecnie trwa moda na autobusy elektryczne. To najbardziej ekologiczna forma transportu. W najbliższych latach takie pojazdy raczej nie zagoszczą w naszym regionie. Poza zaletami mają kilka wad. Wymagają doładowywania w trakcie jazdy, akumulatory zajmują sporo miejsca, przez co zmniejsza się pojemność pojazdów.

- Potrzebna jest rewolucja w akumulatorach. Jeśli będą one mniejsze, lżejsze i bardziej pojemne, to wówczas autobusy elektryczne mogą stać się standardem - mówi Zbigniew Gruszka, prezes firmy Transgór, która świadczy usługi przewozowe dla ZK „KM”.

Chrzanów. Przyjechały pierwsze nowe autobusy. Dziś je zaprezentowano [ZDJĘCIA, WIDEO]

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

...
"Uzupełnieniem komunikacji publicznej ma być Szybka Kolej Aglomeracyjna" szkoda tylko ze burmistrz chrzanowa nie walczy zeby SKA dojezdzala do Chrzanowa. Poki komunikacja nie bedzie dla mieszkacow tak ludzie nadal beda woleli jezdzic swoimi samochodami. o absurdalnych cenach za bilety juz nie wspominajac...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska