FLESZ - Koronawirus. Realne zagrożenie

Nie tylko makarony, ryż czy mąka, ale również mięso, ryby, konserwy i dania garmażeryjne najszybciej znikają z półek. Niemal każdy klient w swoim koszyku ma również środki czystości i papier toaletowy. Dużym zainteresowaniem cieszą się także alkohole wysokoprocentowe.
- Słyszałem, że spirytus zabija wirusa. Będę się konserwował - mówi jeden z klientów, którego żona nie była zadowolona z wybranego przez niego sposobu walki z epidemią.
Pomimo niezwykłych starań ze strony pracowników sklepów do kas ustawiały się gigantyczne kolejki.
- Takich nie było nawet jak rzucili karpia za złotówkę na święta. Wtedy była bitka przy lodówkach, teraz jest chociaż spokojniej - wspomina inny z klientów.
Przypomnijmy, że od dziś nieczynne są kina, teatry, domy kultury, biblioteki i kryte pływalnie. Odwołane zostały również zajęcia dla dzieci prowadzone przez te jednostki.
Zamknięto także szkoły. Należy pamiętać, że przerwa w zajęciach lekcyjnych to nie ferie. Apeluje się do rodziców o poważne potraktowanie sytuacji. Nie należy organizować wyjazdów, zabaw, spotkań i innych atrakcji dla dzieci. Uczniowie powinni pozostać w swoich domach.
Koronawirus: aktualizowany raport
Zmiany nastąpiły także w komunikacji miejskiej. Kierowcy od czwartku nie sprzedają pasażerom biletów. W trosce o ich zdrowie w autobusach od piątku 13 marca zostaną wprowadzone strefy bezpieczeństwa. Obejmą one obszar w rejonie kabiny kierowcy, pierwszych drzwi oraz pierwszych siedzeń.
Wydzielenie strefy w rejonie kabiny kierowcy skutkować będzie brakiem możliwości wsiadania i wysiadania pasażerów pierwszymi drzwiami w autobusach (nie dotyczy autobusów typu „minibus”).
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...