Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chudnij ze smakiem - Gaca System

Redakcja
Konrad Gacaprezes Stowarzyszenia Walki z Otyłością, specjalista żywieniowy, trener klasy Master Propta
Konrad Gacaprezes Stowarzyszenia Walki z Otyłością, specjalista żywieniowy, trener klasy Master Propta Fot. Agnieszka Kozłowska (Gaca Centrum)
Maria Sosińska zwyciężyła w grudniowej edycji konkursu "Chudnij ze smakiem" i zdobyła nagrodę miesiąca. Dzięki przepisowi na świąteczny chleb ze śliwką będzie mogła za darmo korzystać z 28-dniowego, indywidualnie opracowanego programu żywieniowo treningowego Gaca System

Należy także zaznaczyć, że zdobycie nagrody miesiąca otworzyło pani Marii drogę do walki o tytuł Mistrza Zdrowego Gotowania i wygrania trzech tysięcy złotych. Jej przepis znajdzie się w specjalnej książce kucharskiej z przepisami zgodnymi z założeniami Gaca System.

Rozstrzygnięcie, komu w tym miesiącu przypadnie nagroda, nie należało do łatwych zadań. Liczba nadesłanych propozycji i różne pomysły na przygotowanie chleba sprawiły, że było w czym wybierać. Dlaczego nagrodę zdobyła autorka akurat tej receptury? Przepis nie wygląda na szczególnie skomplikowany, nie ma w nim nadmiaru składników. Jednak w naszym konkursie liczy się nie ilość składników, które tworzą oceniane dania, ale ich walory odżywcze i prozdrowotne. Pod tym względem prezentowany poniżej chleb to prawdziwa bomba, która nie tylko da nam energię, ale także pomoże naszemu organizmowi w lepszym funkcjonowaniu.
Chleb z mąki żytniej ma charakterystyczny, uwodzący zapach, łatwo daje się kroić i nie kruszy się tak bardzo jak inne odmiany pieczywa. Te zalety są często wymieniane w opracowaniach poświęconych pieczywu razowemu, ale my zajmiemy się jego innymi atutami.

O wyrobach z mąki żytniej powinny pamiętać osoby mające kłopot z odpornością. Regularne spożywanie pieczywa żytniego powinno skutecznie ją poprawić. To dopiero początek listy mocnych stron mąki żytniej. Jak udowodnili fińscy badacze, ma ona korzystny wpływ na metabolizm węglowodanów. Jedzenie produktów przygotowanych z niej wywołuje znacznie niższy wzrost poziomu glukozy we krwi niż w przypadku spożycia pieczywa pszennego. Jakby tego było mało, konsumpcja chleba żytniego poprawia także wydzielanie insuliny i może pomóc nam w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy.

Dieta uwzględniająca obecność chleba żytniego jest dobrą drogą do utrzymania właściwej wagi ciała. Dzięki niemu czujemy się bardziej syci i łatwiej nam opierać się różnym żywieniowym pokusom. Pieczywo żytnie sprawdza się także w walce z wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu. Udowodniono, że ma ono wpływ na jego obniżenie. Ponadto wzmacnia pracę układu krążenia i zapobiega powstawaniu dolegliwości naczyniowych.

W mące żytniej znajdujemy wiele składników mineralnych: duże ilości potasu, wapnia, cynku, miedzi, manganu. Naukowcy są pewni, że ma ona także bardzo dobry profil aminokwasowy. Podkreślają oni obecność dużej ilości lizyny, która pozwala naszym organizmom wykorzystywać białka zawarte w pokarmach roślinnych.

W nagrodzonym przepisie znalazła się także mąka pszenna razowa. Różni się ona w istotny sposób o zwykłej pszennej. Razowa odznacza się mniejszym stopniem przemiału. To sprawia, że znajduje się w niej więcej minerałów, witamin oraz błonnika.
Śliwki są źródłem witaminy A, B6, C, K, potasu, wapnia, żelaza, fosforu, magnezu i błonnika. Ich działanie z pewnością odczują cierpiący na zaparcia. Wiele wskazuje, że sprawdzają się w profilaktyce raka jelita grubego. Mają także działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu opóźniają proces starzenia i korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.

Świąteczny chleb ze śliwką

Składniki:
375 g mąki żytniej razowej 125 g mąki pszennej razowej 375 ml letniej wody 300 g śliwek kalifornijskich lub polskich 200 g drożdży 1 łyżka cukru brzozowego 125 ml mleka chudego 2 garście mąki żytniej razowej 150 ml letniej wody
Przygotowanie:

Na dwa dni przed wypiekiem chleba należy sporządzić zakwas. Do naczynia wsypujemy 2 garście mąki żytniej i mieszamy ze 150 ml letniej wody (konsystencja gęstej śmietany). Zakwas przykryć wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 2 doby.
Potem sporządzić zaczyn, należy pokruszyć drożdże i wymieszać je z cukrem i zalać ciepłym mlekiem. Wszystko posypać łyżką mąki (sitkiem), a następnie odstawić na 20 minut do wyrośnięcia. Wymieszać mąkę żytnią z mąką pszenną i pokrojonymi w kawałki śliwkami (śliwki przed przygotowaniem zalać letnią wodą, osączyć i pokroić). Wlać zaczyn i wyrośnięte drożdże i stopniowo dolewać wody. Wyrobić na gładkie ciasto (mieszać przez 5 minut, tak, aby wprowadzić dość dużo powietrza).

Wyrobione ciasto należy przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia.
Blaszkę (keksówkę) wysypać mąką.

Ciasto przełożyć i wyrównać. Chleb wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy 50- 60 min.
Na koniec smarujemy wodą i zostawiamy do ostygnięcia.
Smacznego!!

Autor przepisu: Maria Sosińska

Konkurs dla Czytelników - wygraj atrakcyjne nagrody
1}Nadal masz szansęna wygraną!

Już za tydzień rozpoczniemy trzecią część konkursu Chudnij ze smakiem. Podamy składniki, z jakich będzie należało skomponować swój zdrowy posiłek.
Przez kolejne tygodnie będziemy prezentować dania opracowane przez innych. Może w tych przepisach odnajdziecie inspirację do stworzenia własnych dań?
Zapraszamy do zabawy.
2}Nagrody miesiąca

Autor najlepszego przepisu miesiąca otrzyma w nagrodę bezpłatny 28-dniowy, indywidualnie opracowany żywieniowo-treningowy program odchudzający oraz wsparcie motywacyjne.
Usługa będzie dostępna przez nowoczesny system wideokonferencji na platformie www.sos-odchudzanie.pl. Wyróżnienie miesiąca będzie przepustką do walki o nagrodę główną.
3}Nagroda główna

3 tysiące złotych
i tytuł Mistrza Zdrowego Gotowania Otrzyma go autor przepisu wybranego przez kapitułę, w skład której wejdą: Konrad Gaca,
znany polski kucharz,
przedstawiciel grupy Polskapresse.

Organizatorem konkursu i sponsorem nagród jest KM Magnum Sp. z o.o.

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska