Powód? Leczenie bezpłodności kobiet jest skuteczniejsze, niż w przeszłości. Medycyna się rozwija i na szczęście coraz więcej chorych pań, które kiedyś nie miały szans na dzieci, jednak zachodzi w ciążę. Ale najczęściej przebiega ona z powikłaniami.
Ponadto w Krakowie nieliczne placówki mają wyposażenie i profesjonalny sprzęt dla zabezpieczenia noworodków wcześniaków. Takie zaplecze posiada Szpital Uniwersytecki, i szpital ginekologiczno-położniczy "Ujastek" i lecznica im. Narutowicza.
Beata Rzepecka, neonatolog z "Ujastka" mówi wprost, że czasem jest zmuszona podejmować dramatyczne decyzje. Szpital ma 11 miejsc na oddziale intensywnej terapii i 12 - na patologii noworodka. To kropla w morzu potrzeb. Dlatego dochodzi do sytuacji, gdy lekarze odmawiają pomocy. - Nic nie możemy zrobić, gdy wszystkie łóżka na oddziale są zajęte, a na dostawki brakuje miejsca - mówi dr Rzepecka. - Staramy się objąć opieką wszystkich potrzebujących, nie zawsze jednak jesteśmy w stanie to zrobić. Dlatego czasem odsyłamy, gdy np. telefonują lekarze z Rzeszowa i proszą, by przyjąć ich pacjentkę.
Duży ruch pacjentek jest też w Szpitalu Uniwersyteckim. Trafiają tu panie nie tylko z całej Małopolski, ale też sąsiednich województw. - Przez kilka ostatnich lat na tym oddziale zawsze wszystkie łóżka są zajęte - zdradza prof. Alfred Reroń, szef Kliniki Położnictwa i Perinatologii, gdzie są przyjmowane pacjentki z patologią ciąży. - Mamy na oddziale 63 łóżka. W nagłych przypadkach nikomu nie odmawiamy pomocy, w innych pacjentki dostają termin. Zazwyczaj czekają kilka dni - dodaje prof. Reroń.
Lekarze w "Uniwersyteckim" pracują na pełnych obrotach. W 2009 roku hospitalizowano tam aż 4 tys. 200 pacjentek, w tym roku - ponad 2 tys. 740 osób.
Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl
60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu
Najświeższe relacje, najnowsze informacje z Mistrzostw Świata w siatkówce 2010www.trzeciset.polskatimes.pl