FLESZ - Sanatoria otwarte. Sprawdź, jak skorzystać
Ciężkowice robią co mogą, aby znaleźć wykonawcę
Dotąd odbyło się pięć przetargów na budowę ciężkowickiej ścieżki w koronach drzew. Z każdym kolejnym proponowane kwoty przez potencjalnych wykonawców malały. W pierwszym najniższa oferta przewyższa budżet inwestycji o ponad 10 mln zł, czyli niemal dwukrotnie kwotę, którą zapisano na ten cel. W ostatnim już „tylko” o 3,5 miliona zł.
- Podjęliśmy się „odchudzenia” projektu aby obniżyć koszty i maksymalnie zoptymalizować specyfikacje. Przebieg ścieżki, jej długość, rozstaw słupów pozostają bez zmian, ale wykonawca, który podejmie się realizacji zadania będzie miał możliwość wprowadzenia pewnych modyfikacji w kwestii detali realizacyjnych i użycia innych, tańszych materiałów – wyjaśnia Dariusz Zięcina z urzędu gminy w Ciężkowicach.
Jak dodaje czynione są starania, aby znaleźć te brakujące pieniądze i podpisać umowę z wykonawcą.
Ścieżka to nie wszystko. Wybuduja też nowe Centrum Edukacji Ekologicznej
Gminie bardzo zależy bowiem na tym, aby ścieżka powstała. To element szerszego projektu, na który Ciężkowice otrzymała 17 milionów złotych dofinansowania. Zakłada on także rozbudowę Muzeum Przyrodniczego w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej, na co podpisana została już umowa z wykonawcą oraz wykonanie nowego szlaku – nietoperzowego, który połączy centrum ze ścieżką. Ta wykonana ma zostać w przysiółku Rakutowa i stanowić kolejną atrakcję turystyczną Ciężkowic. Wszystkie prace mają być zrealizowane do końca przyszłego roku, aby nie trzeba było zwracać przyznanych pieniędzy.
Ścieżka mierzyć ma ponad kilometr i ma być dostępna dla osób niepełnosprawnych. Biegnąć ma koronami drzew miejscami na wysokości nawet 22 metrów nad ziemią. Na całej trasie znajdować się mają liczne tarasy i punkty widokowe oraz miejsca do edukacji ekologicznej.
Park Zdrojowy będzie otwarty na wiosnę
W Ciężkowicach jednocześnie trwają zaawansowane prace przy budowie Parku Zdrojowego z alpinarium, arboretum, brodzikami z łazienkami mineralnymi, ogrodami wodnymi, tężnią i ogrodem sensorycznym. Otwarcie planowane jest w maju wraz z początkiem sezonu turystycznego w Skamieniałym Mieście.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Tak, według wizualizacji wyglądać ma ciężkowicka ścieżka w koronach drzew
