FLESZ - Dąb Chrobry nie wypuścił w tym roku żadnego listka

Brama z cmentarza w Tarnowie eksponatem w muzeum w Waszyngtonie
Na wywiezienie bramy za ocean zgodziła się na początku lat 90 Żydowska Gmina Wyznaniowa, ale gest ten został odebrany z niezadowoleniem przez ówczesne władze i mieszkańców Tarnowa. Przeciw był m.in. Adam Bartosz - ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego, obecnie Przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.
- Nie podobała mi się forma, w jaki sposób zostało to wówczas załatwione – mówi. - Niemniej jednak z perspektywy tych 30 lat patrzę teraz na to nieco inaczej. Brama jest eksponowana w potężnym muzeum. Miliony zwiedzających, którzy je odwiedzili, mogli dzięki temu dowiedzieć się o Tarnowie – przyznaje.
Przy wejściu do tarnowskiego kirkutu od 30 lat wisi wierna kopia bramy eksponowanej w muzeum Waszyngtonie, wykonana w tym samym zakładzie, co oryginał.
Sam cmentarz to jedna z najstarszych (założony pod koniec XVI wieku) i największych nekropolii żydowskich na południu Polski. Na powierzchni 3,2 ha znajduje się ok. 4 tys. zachowanych nagrobków, w tym wielu znanych i zasłużonych dla miasta postaci.
Remont kirkutu w Tarnowie wzorowy
Kirkut niedawno przeszedł kompleksowy remont. W trakcie prac odnowionych zostało 120 macew (nagrobków), wykonano alejki, ogrodzenie, dom pogrzebowy. Oznaczono alejki i kwatery, zainstalowano latarnie. W budynku przedpogrzebowym przygotowano interaktywną wystawę dla niepełnosprawnych i niewidomych.
– To przykład na całą Polskę i Europę, jak powinna wyglądać restauracja cmentarza z pełnym szacunkiem dla zmarłych i żydowskiej tradycji – podkreśla Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.
Odnowa tarnowskiego kirkutu kosztowała ponad 3 miliony złotych, w tym 2,2 mln to dotacja pozyskana przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie z Unii Europejskiej. Swój wkład miało także województwo małopolskie, minister kultury, austriacki Czarny Krzyż oraz miasto Tarnów. Pozostałe pieniądze w kwocie ponad 550 tys. zł zebrane zostały przez komitet od darczyńców z całego świata.
Cmentarz można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9-13.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Znani tarnowianie na Instagramie. Co pokazują w sieci?
- Park Zdrojowy w Ciężkowicach już prawie gotowy [ZDJĘCIA]
- Zuza z "Policjantek i policjantów" to Maryla Morydz z Tarnowa [ZDJĘCIA]
- Wpadki inwestycyjne Tarnowa i okolic, z których śmiała się cała Polska [ZDJĘCIA]
- Najszybciej rozwijające się firmy z Tarnowa i regionu z Diamentami Forbesa