Miasto nie konsultuje zmian na al. Słowackiego z mieszkańcami
Ostatnio głośno o al. Słowackiego zrobiło się z powodu planów miejskich na przebudowę - w takim zakresie, że powstałby dodatkowy pas skrętu w lewo w ul. Mazowiecką. Odbyłoby się to kosztem zielonego terenu znajdującego się na środku Alej. Okazuje się, że nowe rozwiązanie komunikacyjne jest przygotowywane w związku z planem budowy nowego budynku mieszkalnego przy ul. Mazowieckiej, w miejscu istniejącego dużego obiektu biurowego, który zostałby wyburzony. Negatywną opinię dla takiego rozwiązania wydała Rada Dzielnicy V Krowodrza.
"Zawsze jest dobry czas, żeby słuchać mieszkańców"
Miejska aktywistka Natalia Nazim podczas spotkania z wiceprezydentem Sękiem powiedziała, że jako osoba mieszkająca przy al. Słowackiego jest zaskakiwana zwiększaniem przepustowości alei.
- Jest to dogadane między deweloperem a miastem. Nam są pokazywane gotowe projekty. Powinniśmy zapytać mieszkańców, czego chcą na alejach. Zawsze jest dobry czas, żeby słuchać mieszkańców - mówiła Natalia Nazim.
Łukasz Maślona, radny miejski, zaznaczył, że trzeba wyznaczyć kierunek, w którym mieszkańcy mogą się wypowiedzieć.
- Mieszkańcy nie chcą, żeby było to robione ponad ich głowami. Być może jest jakiś zakres dokumentów dotyczących przyszłości alei, które pojawią się na przykład w ciągu 2-3 miesięcy, żeby można było je przedstawić mieszkańcom - mówił Łukasz Maślona.
Za wcześnie na konsultacje
Łukasz Sęk zwrócił uwagę na to, że robienie konsultacji wywoła tylko niepotrzebne zamieszanie, ponieważ mieszkańcy będą chcieli, aby wyniki konsultacji wprowadzać w życie, a to nie będzie możliwe przed wybudowaniem trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej.
- Nie wyobrażam sobie, żeby teraz wyłączyć na przykład pas ruchu, bo tego będą domagali się mieszkańcy. Po oddaniu alternatywnych dróg taka przestrzeń będzie możliwa. I wtedy konsultacje będą zasadne - wyjaśnił Sęk.
"W maju zaczynamy proces rozmów"
Wiceprezydent zaproponował, aby w tej sprawie zorganizować formę współpracy miasta z radą dzielnicy Krowodrza i mieszkańcami w formie zbliżonej do konsultacji.
- Do końca kwietnia przygotujemy materiał z inwestycji, które mają miejsce w okolicy alei i planowanych zmian w komunikacji. Jeśli są ze strony dzielnicy i mieszkańców uwagi, propozycje lub sugestie, to też prosimy o spisanie ich i przekazanie nam. W maju zaczynamy proces rozmowy na temat przyszłości alei Słowackiego. Spotkania mogą być w terenach, mogą odbywać się również warsztaty. To będzie wstęp do późniejszych konsultacji - mówił Łukasz Sęk.
