- Miasto pracuje nad przygotowaniem optymalnych rozwiązań dotyczących regulaminów targowisk miejskich, także w zakresie wyznaczenia miejsc do handlu w piątki i soboty dla rolników i ich domowników. W ten proces mogą włączyć się mieszkańcy i mieszkanki Krakowa. Projekty, które zostaną poddane dyskusji zostały przygotowane w trakcie kilkumiesięcznych prac, zgodnie z decyzją prezydenta Krakowa wymagają jednak dalszych ustaleń uwzględniających głosy mieszkańców i mieszkanek - informują w krakowskim magistracie.
Czekają na uwagi od dzielnic i mieszkańców Krakowa
Aktualny harmonogram prac nad przygotowaniem nowej wersji regulaminów obejmuje szereg możliwości zgłoszenia uwag i propozycji zmian do przygotowanych projektów. 12 września projekty uchwał dotyczących placów targowych zostaną przesłane do wszystkich dzielnic, które do końca października będą mogły przekazać uwagi. Uwagi do 31 października na adres mailowy: [email protected] będą mogli przesyłać także mieszkańcy i mieszkanki Krakowa.
27 września o godz. 16 w Urzędzie Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych odbędzie się spotkanie z osobami zainteresowanymi tematem targowisk. Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział mieszkańcy, a także radni miejscy i dzielnicowi. Wszystkie zgłoszone uwagi omówi zespół zadaniowy ds. kierunku rozwoju targowisk miejskich.
Projekty uchwał zawierające nowe regulaminy targowisk miejskich mają zostać przekazane do Rady Miasta Krakowa na przełomie 2024 i 2025 roku. Zgodnie z tym harmonogramem uchwały zawierające nowe regulaminy mogą zostać podjęte w I kwartale 2025 roku.
Proponowane regulaminy targowisk wzbudziły kontrowersje
Przypomnijmy, że że miejscy urzędnicy przygotowali propozycję ujednolicenia regulaminów miejskich targowisk z odrębnymi przepisami dla kwiaciarek na Rynku Głównym, ze względu na charakter ich działalności (dopuszczono prowadzenie wyłącznie działalność polegająca na detalicznej sprzedaży kwiatów, ozdób, dodatków i innych akcesoriów kwiaciarskich).
W przypadku pozostałych 13 targowisk założenie było takie, by targowiska mogły być czynne codziennie przez całą dobę. Już obecne regulaminy pozwalają na sprzedaż na targowiskach alkoholu i organizację ogródków gastronomicznych. W przypadku ogródków gastronomicznych oraz tych spośród lokali gastronomicznych, które nie posiadają sali do konsumpcji w propozycji nowych regulaminów wyznaczono jednolity czas funkcjonowania w godzinach: od 6 do 22 – od niedzieli do czwartku, z wyłączeniem dni poprzedzających dzień wolny od pracy; od 6 do 24 – od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy.
Proponowane nowe przepisy wywołały duże kontrowersje, chodziło głównie o handel całodobowy i zasady dotyczące sprzedaży alkoholu. W efekcie prace na regulaminami będą kontynuowane.
Oprócz Kwiaciarek Krakowskich mamy miejskie targowiska: "Stary Kleparz” przy ul. Rynku Kleparskim, „Nowy Kleparz” przy pl. Nowy Kleparz, „Unitarg” przy ul. Grzegórzeckiej, „Plac lmbramowski” przy pl. Imbramowskim, „Plac Nowowiejski” przy pl. Nowowiejskim, „Plac Rydla” przy ul. Młodej Polski, „Plac Na Stawach” przy pl. Na Stawach, „Rynek Dębnicki” w Rynku Dębnickim, „Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe” przy ul. Krzywda , „Złoty Wiek” na os. Złotego Wieku, „Piast" na os. Piastów, „Bulwar" na os. Wandy.
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
