Na ostatnim piętrze Hotelu Forum w Krakowie, przez lata mieściła się kawiarnia Panorama. To tutaj od II połowy lat 80. odbywały się często wesela, studniówki i inne wydarzenia przyciągające tłumy. Kawiarnia była przestrzenna i dobrze oświetlona, a widok na Kraków jaki rozciągał się z jej okien i tarasu zapierał dech w piersiach. Jej symbolem była kolorowa mozaika, która zdobiła przez lata jedną ze ścian przy tarasie.
Mozaika składająca się z setki szklanych baniek, różnego koloru i o różnym kształcie przyciągała wzrok o każdej porze dnia i nocy. Na tamte czasy, w tak modernistycznym budynku, było to prawdziwe dzieło sztuki. Gdy zamknięto hotel w 2002 roku, zastanawiano się ile z jego wystroju przetrwa do późniejszych czasów. Pytano też o mozaikę. A ta stała na straży lokalu przez kolejne lata, aż do tajemniczego zniknięcia między 2022, a 2024 rokiem, o czym jako pierwsza poinformowała Julia Dragovic z portalu Architektura-Murator.
Co się stało z mozaiką?
Dziś po kawiarni Panorama nie ma śladu. W lokalu, w którym niegdyś się mieściła tętni jednak życie. Otwiera się tu nowy klub Panorama Forum. Lokal składa się z trzech części: restauracji, coctailbaru i zamkniętej strefy z cygarami oraz alkoholem. Restauracja w stylu industrialnym z elementami takiego wyposażenia, jak luksfery czy lastriko, zaoferuje gościom kuchnię opartą na smakach sezonu i autorskie rozwiązania.
A co z mozaiką? Jej w lokalu nie uświadczycie. Na ścianie, na której kiedyś widniała, jest podświetlona gablota z cygarami.
- O mozaice nic nie wiem i nigdy jej nie widziałem, ani żadnej pozostałości po niej. Nie mam żadnej wiedzy o mozaice w Hotelu Forum - informuje nas przedstawiciel lokalu.
Jak się nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy, mozaika została odkryta niekompletna, a szklane kawałki sterczące ze ścian były niebezpieczne. Zdemontowano to co pozostało po mozaice i zabezpieczono. Ponoć jest wola na rekonstrukcję mozaiki, ale muszą na to znaleźć się środki finansowe.
Najlepsza kompozycja w skali Krakowa
O historii mozaiki rozmawiam również z dr Bożeną Kostuch, specjalistką od ceramiki XIX i XX wieku i kustoszką w Muzeum Narodowym w Krakowie, autorką książki "Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku".
- Podobną mozaikę pani Krystyna Strachocka-Zgud wykonała wcześniej w ośrodku Urzędu Rady Ministrów „Polana Zgorzelisko” w Małym Cichem koło Zakopanego. Tamta kompozycja jest zachowana. Prace dekoracyjne w hotelu „Forum” realizował natomiast zespół pani Krystyny Strachockiej-Zgud, do którego należała jej córka Agnieszka Zgud-Sobol i architekt Janusz Ziembiński. Projektantka skontaktowała się ponownie z Krakowską Hutą Szkła przy ul. Lipowej i tam zostały wykonane elementy szklane – różnej wielkości, różnych kolorów, kuliste, wydłużone, spłaszczone. Kompozycja była niezwykle dekoracyjna, a przez to że znajdowała się na górze przy wejściu na taras, dodatkowe efekty dawało światło dzienne – mówi w rozmowie z nami dr Bożena Kostuch
Zdaniem ekspertki zniszczenie mozaiki to niepowetowana strata dla Krakowa.
– Jej powstanie to II połowa lat 80. Okres kiedy plastyka w architekturze nie była tak mocno obecna, jak w latach 60. Była to więc realizacja dosyć późna i tym bardziej interesująca. Co więcej, mozaik szklanych w Krakowie nie ma wiele, dominuje ceramika. To była kompozycja efektowna i ponadczasowa. Wspaniale wyglądałaby zarówno w pomieszczeniu minimalistycznym, nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym. W mojej ocenie to była jedna z najlepszych kompozycji w skali Krakowa. Dla mnie to jest wielka strata – mówi dr Bożena Kostuch
Fatum Hotelu Forum
Hotel Forum został zaprojektowany przez Janusza Ingardena, współautora znacznej części Nowej Huty. Pracę podjął w 1973, budowę hotelu rozpoczęto pięć lat później. Trwała jednak strasznie długo i Hotel Forum otwarto dopiero w 1989 r. Wówczas był jednym z najbardziej nowoczesnych budynków w Krakowie.
Skomputeryzowana obsługa klienta - bez grzebania w papierach, nowoczesność, drukowane karty hotelowe. Komputerowe sesje między 1 a 4 rano, podczas których aktualizowano dane dotyczące klientów, ich wydatki, a także szczegóły dotyczące rezerwacji i pobytu. Prężnie działające dwie restauracje serwujące wyszukane dania i potrawy, w których pracowało nawet stu kelnerów!
W toaletach woda spłukiwała się sama, a w wolnej chwili można było odwiedzić basen, saunę, solarium i... Pewex.
Hotel Forum został zamknięty 9 listopada 2002 r. po zaledwie 13 latach funkcjonowania. Wówczas tłumaczono to wadami konstrukcyjnymi. Okazało się, że zagrożeniem jest płynąca obok Wisła. Fundamenty nasiąkały, a piwnice hotelu były zalewane. Co może wydawać się natomiast nieco zabawne - po ponownym sprawdzeniu konstrukcji w 2007 roku, okazało się, że... jest ona w bardzo dobrym stanie.
Niemcy najwięcej wpłacają do UE. Polska największym beneficjentem
