FLESZ - RPP podniosła stopy procentowe

- Większość małych księgarń dała sobie radę głównie dzięki stałym klientom. Przetrwaliśmy pandemię, ale nadal odczuwamy jej skutki - część klientów zamawia książki w Internecie, część wybiera chętniej e-booki. Pandemia wyraźnie pokazała też, że czytelnicy cenią księgarnie jako miejsce, do którego można przyjść na dłużej, na warsztaty, spotkania autorskie, Dyskusyjne Kluby Czytelnicze. Oczywiście, uczestnicząc w tych wydarzeniach, chętnie kupują książki
- mówi Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni Pod Globusem.
Popołudnie, wieczór a przede wszystkim piątkową noc 22 października warto więc spędzić w księgarni, zwłaszcza, że w wielu z ich oprócz możliwości kupienia książki z rabatem, będą się odbywać spotkania autorskie, warsztaty, koncerty.
W 2019 roku do cyklu wydarzeń odbywających się po zmroku, dołączyła Noc Księgarń. W tym roku akcja odbędzie się po raz trzeci, w całej Polsce weźmie w niej udział ponad sto księgarni w pięćdziesięciu miejscowościach - autorskie, niezależne, kameralne, turystyczne, dziecięce, specjalistyczne, księgarnio-kawiarnie, klubo księgarnie i antykwariaty - zarówno dużych ośrodkach jak Kraków czy Warszawa, ale też mniejszych miejscowościach jak Brzeg Dolny czy Koluszki. Organizatorem wydarzenia jest dystrybutor książek OSD Azymut.
22 października w Krakowie na czytelników będzie czekało szesnaście kameralnych księgarń i antykwariatów, biorących udział w akcji, w których można będzie kupić książkę z rabatem i spotkać autorów, m.in. Księgarnia Pod Globussem, Massolit Books, Bonobo, Cafe NOWA Księgarnia, Kawiarnio-księgarnia NIĆ, antykwariat Suszek Books, Główna Księgarnia Naukowa, De Revolutionibus. Book&Cafe, Księgarnia Karakter.
- Na Noc Księgarń przygotowaliśmy w Księgarni Pod Globusem dwa spotkania, o godz. 17.00 gościem będą Paweł Skawiński, współautor książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik i ratownik górski, Anna Szarek, przewodniczka górska i Magdalena Petryna przewodniczka beskidzka, którzy będą opowiadać o tym, jak odpowiedzialnie wędrować po górach. Zapraszamy na to spotkanie wszystkich pasjonatów chodzenia po górach – mówi Paulina Bandura. - O 19.00 odbędzie się z kolei premiera książki Anny Kamińskiej ”Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja. Opowieść o legendarnym twórcy Monaru”. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik, Będzie można kupić przedpremierowo książkę i zdobyć autograf.
Dla najmłodszych Cafe NOWA Księgarnia na Zgody 7 przygotowała w piątek o 17.30 inspirowaną twórczością Stanisława Lema Kosmiczną Noc księgarń, podczas której odbędą się warsztaty dla rodzin. Uczestnicy stworzą kosmiczne torby i plecaki. W Massolit Books na ul. Felicjanek 4 będzie można, szperając w regałach z książkami, posłuchać muzyki na żywo. Szczegółowy wykaz księgarni i program na stronie www.nocksiegarn.pl
- Program uzupełni cykl podcastów Noc Księgarń do słuchania poświęconych rynkowi książki, a przygotowanych przez księgarzy, dziennikarzy i wydawców, które będą miały premierę od 18 do22 października – dodaje Paulina Bandura.
Trzecia edycja Nocy Księgarń to także kilkanaście inicjatyw, które powstają we współpracy z partnerami festiwalu. Wspólnie z Literacką Podróżą Hestii festiwal przygotuje kolejną odsłonę cyklu Literatura migana – fragmenty książek nominowanych do pierwszej edycji nagrody przeczyta Krystyna Czubówna wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza Noc u Wisławy - weekend w mieszkania noblistki – będzie to nagroda w konkursie na limeryk organizowanym przez Noc Księgarń.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć także KsiazkaNaTelefon.pl – kontynuacja kampanii promującej niezależne księgarnie.