Symboliczne zdjęcie ogrodzenia, które blokowało mieszkańcom wejście do parku Grzegórzeckiego nad Wisłą, nastąpiło pięć lat temu. Spacer po gęsto zarośniętym (to akurat atut, który można wykorzystać) zieleńcu nie należy jednak do najprzyjemniejszych: nie ma oświetlenia, jest brudno, w parku odbywają się libacje alkoholowe.
- W perspektywie dwuletniej na park Grzegórzecki w budżecie miasta zarezerwowane zostało 6 mln zł - zapewniali w lutym 2023 roku w Zarządzie Zieleni Miejskiej.
Jakie plany dla parku na Grzegórzkach
Zapytaliśmy ponownie:
- Jeśli chodzi o kompleksowy projekt parku Grzegórzeckiego, otrzymaliśmy PNB na budynek wiaty i budynku biurowo sztabowego, jesteśmy w trakcie uzgodnień projektu całości zagospodarowania terenu. Po uzgodnieniu projektu opracowane zostaną szczegółowe przedmiary i kosztorysy. W związku z czym na ten moment nie jesteśmy w stanie więc określić szczegółowych etapów i rodzaju prac, które zostaną wykonane w pierwszej kolejności - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. - Po opracowaniu kosztorysów zakres prac/etapów zostanie dopasowany w taki sposób, aby w miarę środków, które posiadamy do dyspozycji wykonać możliwie największy zakres prac na terenie parku Grzegórzeckiego. Ustalenie powyższego zakresu da podstawy do ogłoszenia zamówienia publicznego. Najbliższe prace do wykonania będą obejmowały rozbiórkę budynków nieobjętych ochroną konserwatorską - dodaje.
Co zrobiono już w Parku Grzegórzeckim
Projekt budżetu obywatelskiego - Park Grzegórzecki - Zielone Grzegórzki został zatwierdzony jako część kompleksowego zagospodarowania parku Grzegórzeckiego wykonywanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. W związku z tym wszystkie prace wykonane w ramach budżetu obywatelskiego stanowiły przygotowanie do przedmiotowej inwestycji, wykonano m.in. uporządkowanie terenu w zakresie: usunięcia gruzu, kamieni, śmieci, liści, gałęzi, konarów oraz innych zanieczyszczeń; koszenia traw; usunięcia pozostałości latarni, wywozu zanieczyszczeń z budynków przewidzianych do zabezpieczenia, pielęgnacji drzewostanu, zabezpieczenia zabytkowych budynków. Łączna kwota wydatkowanych środków wyniosła 458 111,95 zł.
Ale to było dawno, to było właśnie to otwarcie parku i w sumie, posprzątanie go. Ale park znów zamienił się w mroczną gęstwinę. Okazuje się, że było więcej pieniędzy na zrobienie czegoś jeszcze, ale tu pojawiły się problemy prawne i biurokracja.
- Pozostałe środki zostały zarezerwowane na rozbiórkę budynków w parku Grzegórzeckim. Po ogłoszeniu rozstrzygnięcia przetargu na rozbiórkę zabudowań, w ramach budżetu obywatelskiego wpłynęło odwołanie. W następstwie wniesionego odwołania, sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która wyznaczyła termin rozprawy na 8 grudnia 2021 r. Po rozprawie i wyłonieniu nowego wykonawcy, nie było już możliwości na realizację przedsięwzięcia do końca 2021 r. Budżet Obywatelski - Park Grzegórzecki - Zielone Grzegórzki był zadaniem jednorocznym i został rozliczony w 2021 r. - informuje ZZM.
Mieszkańcom pozostaje zatem dalej czekać...
Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!