Organizator imprezy – Gmina Miejska Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – liczą, że padną kolejne jej rekordy: frekwencji (w ubiegłym roku maraton ukończyło 5630 biegaczy z 5848, którzy pojawili się na starcie) i czasów uzyskanych przez zwycięzców (w 2009 roku Kenijczyk Julius Kipkorir Kilimo osiągnął wynik 2:11.26, w 2o11 roku Ukrainka Tatiana Gamera-Szmyrko 2:28.14).
- Cracovia Maraton 2019 [TRASA BIEGU, MAPA, ANIMACJA]
- 18. PZU Cracovia Maraton 2019 [PROGRAM, BIEGI, WYDARZENIA]
- Cracovia Maraton 2019. Sprawdź utrudnienia w ruchu drogowym w Krakowie [UTRUDNIENIA, OBJAZDY, MAPY]
W uzyskaniu jak najlepszego czasu będzie się starał pomóc trzykrotny (2011, 2016, 2017) triumfator biegu, Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, który tym razem wystąpi tylko w roli pacemakera; ma przebiec 32 km.
Obok Kyevy pobiegnie około 20 zawodników reprezentujących europejski poziom. Jednym z nich będzie 26-letni Kenijczyk Cybrian Kotut, który w kwietniu 2016 roku wygrał paryski maraton w czasie 2:07.11.
W 2018 roku Cracovia Maraton otrzymał brązowy medal od Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Organizatorzy mają nadzieję, że po biegu certyfikat ten zostanie utrzymany, dzięki czemu krakowski maraton mógłby się ubiegać o srebrną odznakę, a to przełożyłoby się na jeszcze mocniejszą stawkę zawodników na starcie.
Trasa biegu (od godz. 9, start i meta na Rynku Głównym) wieść będzie przez m.in. ul. Grodzką, Zwierzyniecką, Al. 3 Maja, Most Dębnicki, Rondo Matecznego, ul. Ofiar Dąbia, Al. Pokoju, Al. Jana Pawła II, Plac Centralny, Al. Solidarności, Rondo Czyżyńskie, główną pochylnię pod Wawelem i ul. Podzamcze.
Oprócz niedzielnego maratonu odbędzie się wiele imprez towarzyszących, także dla dzieci i niepełnosprawnych na wózkach. Atrakcyjnie zapowiada się sobotni Bieg Nocny na 10 km (poprzedzony pokazami laserowymi od godz. 21.18), a wcześniej 14. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego – jedynego dotychczas Polaka, który wygrał krakowski bieg (w 2005 roku), a dwa tygodnie później zginął w wypadku drogowym.
We wszystkich dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton wzięło udział 48 152 osób z 55 krajów. 17 z nich przebiegło wszystkie 17 maratonów.
Program zawodów
Sobota (Błonia Krakowskie): 9: Cracovia Maraton na rolkach (start z deptaku przy Al. 3 Maja), 11, 12.10, 13.20 i 14.25: Mini Mini Cracovia Maraton (Stadion Miejski im. Henryka Reymana), 13: Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (start z deptaku przy Al. 3 Maja na wysokości wejścia do Parku Jordana).
Sobota (Rynek Główny): 20.45: Bieg w Krawacie (start na wysokości ul. Siennej), 21.30: Bieg Nocny na 10 km.
Niedziela (Rynek Główny): 8.40: Cracovia Maraton dla zawodników niepełnosprawnych na wózkach, 9: 18. PZU Cracovia Maraton (start na wysokości ul. Siennej, linia G-H), 9.20: Bieg w Szpilkach (start z rogu ul. Wiślnej i św. Anny).
Zobacz także:
- Blaski i cienie szalonego sezonu Cracovii
- „Misiek” wyzywany na trybunach Wisły. Ultrasi grożą śmiercią
- Saidi Ntibazonkiza. Co robi teraz gwiazda Cracovii? ZDJĘCIA
- Maor Melikson. Piękna żona, dzieci, tatuaże [ZDJĘCIA]
- Oto nowa krakowska atrakcja. Otworzyła ją Isia Radwańska
- Takie ciacha grają w Sandecji! ZDJĘCIA
